روز جهانی سیب زمینی سرخ شده

۲۲ تیر, ۱۴۰۱

روز جهانی سیب زمینی سرخ شده

امروز ۱۳ جولای است. روز جهانی سیب زمینی سرخ شده، قطعا این روز را افراد زیادی جشن می گیرند، چون روز خوشمزه ایست.

خیلی ها فکر می کنند زادگاه سیب زمینی سرخ شده، فرانسه است اما واقعا اینطور نیست. این خوش مزه های سرخ شده، بلژیکی هستند. در اواخر قرن هفدهم بود که روستائیان بلژیکی این ایده ی درخشان را پیدا کردند. این مردم خوش ذوق سیب زمینی ها را ورقه ورقه کردند همانطور که ماهی که غذای اصلی رژیم غذایشان را سرخ می کردند و نتیجه بسیار خوش مزه شد.

روز جهانی سیب زمینی سرخ کرده

محل تولد این خوش مزه

در زمان جنگ جهانی اول سربازان آمریکایی که در بلژیک بودند برای اولین بار با سیب زمینی سرخ شده آشنا شدند. از آنجایی سربازان ارتش بلژیک به زبان فرانسوی صحبت می کردند، سربازان آمریکایی نامی فرانسوی را برای این خوش مزه ی معروف انتخاب کردند. حالا معلوم شد که چرا ما ادعا می کنیم که این غذای جذاب و معروف، در اصل بلژیکی است نه فرانسوی؟

انواع این سرخ کردنی معروف در دنیا

امروزه مردم در سراسر دنیا از خوردن سیب زمینی سرخ شده لذت می برند. در آمریکا با چیز برگر، هات داگ سرو می شود و گاهی با پنیر پیتزا یا فلفل قرمز و سس پوشانده می شود. در انگلیس هم با ماهی به عنوان چیپس سرو می شود.در کانادا با پنیر و کشک و سس سرو و مصرف می شود. در کشور های خاورمیانه نیز سیب زمینی را با مرغ سرخ می کنند.

سیب زمینی سرخ شده یک غذای راحت و همه فن حریف است. در کنار بسیاری از غذاها می شود استفاده شود، چه به عنوان مکمل غذا، چه به عنوان تزیین و چه به عنوان یک وعده ی کامل.

در سراسر دنیا بیش از صد مدل سیب زمینی سرخ شده تهیه و استفاده می شود. شاید شما هم تعدادی از آنها را بشناسید، مثلا انواع چیپس هایی که در بازار وجود دارد یا انواعی از آن که در فست فود ها ارائه می شود.

اشتراک در تلگرام
, ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp