تاثیر تخمیر بر نان و خمیر

۱۸ شهریور, ۱۳۹۷

تاثیر تخمیر بر نان و خمیر

آیا از تاثیر تخمیر بر تولید نان یا خمیر ( استفاده از مخمر) اطلاع دارید؟

مخمر نمك در نان لواش

 

نان در سراسر دنيا يک غذاي اصلی محسوب می شود. نانها انواع مختلفی دارند که بر اساس  آداب و رسوم اقوام و ملل مختلف متفاوت هستند و هر يک به تناسب و فراخور اقليم و آداب و رسوم مردم پخته می شوند. در تهيه نان به غير از آرد، نمک، مخمر يا خمير ترش گاهی هم از روغن، شكر و مواد بهبود دهنده، ادويه جات و آرد ساير غلات استفاده می شود.

نان سنتی

نان سنتی به نانی گفته می شود که از خمير حاصل از مواد اصلی (شامل آب، آرد، نمک، مايه خمير يا خمير ترش) تهيه می شود و با امكانات روش سنتی (تنور) پخته می شود. نان هاي سنگک، بربري، تافتون و لواش از مشهورترين نان هاي سنتی کشور می باشند.

نان صنعتی

نان صنعتی، نان تهيه شده به روش مكاانيزه است که کليه مراحل تهيه خمير و توليد نان در آن به صورت اتوماتياک و به وسيله ماشين آلات صورت می گيرد.

همانطور که می دانید برای تهیه ی خمیر و نان روش های متفاوتی وجود دارد. استفاده از انواع مخمر در تهیه ی خمیر و نان در بین تولید کنندگان صنعتی و سنتی رایج است.

استفاده از  مخمر ها بر کیفیت نان و خمیر موثر است. در این مطلب به فواید تاثیر تخمیر بر نان و خمیر می پردازیم.

استفاده از مخمر و فرایند تخمیر در تولید نان،  بیات شدن نان را کاهش می دهد. استفاده از مخمر ها در تهیه ی نان و خمیر باعث کاهش فساد های میکروبی می شود. با استفاده از این فرایند خواص تغذیه ای نان بهبود می یابد و عطر و طعم خوبی در نان یا خمیر ایجاد می شود. لازم به ذکر است وجود مخمر در نان، در بهبود خواص تغذیه ای نان و خمیر نیز موثر است. این فرآیند سبب ایجاد منابع غنی از ویتامین های گروه ب، بیوتین، اسید فولیک و … می گردد.

 

اشتراک در تلگرام
,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp