پنیر پارمزان چیست؟ معرفی کامل این پنیر شگفت انگیز

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. پنیر پارمزان چیست؟ معرفی کامل این پنیر شگفت انگیز

این سوال را معمولا افرادی می پرسند که طعم طعم آجیلی و تند پنیر پارمزان را لای غذاهای خود حس کرده اند، اما ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که پنیر پارمزان چیست؟ و چگونه تولید می شود؟ و یا اصلا چه فرقی با سایر پنیرها دارد.

مواد اولیه پنیر پارمزان چیست؟

در حقیقت پنیر پارمزان هم مانند سایر پنیرهایی که در سراسر دنیا تولید می شوند؛ از همان سه ماده ی اصلی معروف، شیر، مایه ی پنیر و نمک تهیه می شود. البته ماده ی اولیه بعضی از پنیرها مثل پنیر، چدار گودا، موزارلا، پروسس و … خود پنیر است. یعنی این پنیرها از ایجاد فرآیندهایی بر روی پنیر اولیه تهیه می شوند.

پنیر موزارلا چیست؟

طرز تهیه پنیر پارمزان

تهیه و تولید پنیر پارمزان قرن هاست که تکرار می شود. و دستور تهیه ی آن نیز تقریبا همان دستوری است که از روز اول داشته است. این پنیر  از ترکیب شیر گاو با شیر گاو بدون چربی ( شیری که چربی آن جدا شده است) و ترکیب با باکتری های گرما دوست اسید لاکتیک تهیه می شود. بعد از گرم کردن شیر، مایه ی پنیر را به آن اضافه می کنند و شیر بافتی منسجم پیدا می کند و به اصطلاح دلمه می بندد. دلمه های پنیر را به قطعات کوچکتر می برند و آب پنیر را از آن جدا می کنند. بعد قالب های پنیر را حدود سه هفته در آب نمک قرار می دهند.این کار باعث می شود پنیر طعم شور و خاصی پیدا کند. در مرحله ی بعد پنیرها را حدود یک تا سه سال نگهداری می کنند تا کهنه شود. در این مدت هر هفت تا ۱۰ روز پنیرها را بررسی، جابه جا و تمیز می کنند. در این مدت پنیر اصطلاحا می رسد. فرآیند رسیدن پنیر پارمزان، باعث ایجاد طعمی خاص و بافت دانه ای در آن می شود. بافت متراکم و کم رطوبت این پنیر باعث می شود، نگهداری از آن نسبت به بعضی از پنیرها ساده تر باشد.

بیشتر بخوانید:  درباره نمک خوراکی، از تاریخچه و فرهنگ رهیافتی تا مصارف مختلف جهانی

پنیر پارمزانی که در مناطق مختلف دنیا تهیه می شود، ممکن است به دلیل تفاوت در رژیم غذایی گاوها، طعم متفاوت و منحصر به فردی داشته باشد.

توليد شير و چربي شير در دوره هاي مختلف شيردهي گاوهاي هلشتاين
توليد شير و چربي شير در دوره هاي مختلف شيردهي گاوهاي هلشتاين

بهترین روش نگهداری از پنیر پارمزان چیست؟

برای نگهداری از پنیرها، یک قاعده ی کلی برقرار است و آن این است که همه ی پنیرهای نرم، باید در یخچال نگهداری شوند. طبق این قاعده پنیرهایی مثل پارمزان، نیازی به نگهداری در یخچال ندارند. ولی برای اینکه بتوانید زمان قابل استفاده بودن پنیر را افزایش دهید، بهتر است پنیر خود را در یخچال و یا فریزر نگهداری کنید. پنیر پارمزان اگر در دمای محیط نگهداری شود باید در عرض یک هفته مصرف شود ولی در یخچال این زمان تا ۶ هفته افزایش پیدا می کند. و اگر بسته بندی آن باز نشده باشد، می توان این زمان هنوز هم افزایش داد.

نکته:

اگر میخواهید پنیر پارمزانتان را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید، بهتر است هوای ظرف یا کیسه ی مورد نظر را کاملا خالی کنید، این کار به افزایش ماندگاری پنیر کمک می کند.

اگر پنیر پارمزان ما کپک زد، چه کنیم؟

خب بیاید تصور کنیم که پنیر پارمزان شما با اینکه در یخچال نگهداری شده کپک زده است. این اتفاق ممکن است به هر دلیلی بیوفتد، اما اصلا جای نگرانی نیست. خبر خوب این است که کپک نمی تواند در این پنیر نفوذ کند. بنابراین شما می توانید با یک چاقوی تمیز، از یک یا دوسانتی متر دورتر از منطقه ی کپک زده، پنیر را ببرید. دقت کنید که چاقوی آلوده با سایر قسمت های پنیر تماس نداشته باشد. حالا تکه ی کپک زده را دور بیاندازید و با خیال راحت از مصرف باقیمانده ی پنیرتان لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:  اسیدیته روغن استخراجی پنیر، نگاهی عمیق به فرایند تولید و کاربردهای آن
مطالب مرتبط:
از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پنیر پارمزان چیست؟ و چگونه تولید می شود؟
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب