چرا پنیر پیتزا مضر است؟ ۱۰ دلیل به همراه راهکار‌‌های موثر

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. چرا پنیر پیتزا مضر است؟ ۱۰ دلیل به همراه راهکار‌‌های موثر

شما در مورد اینکه چرا پنیر پیتزا مضر است؟ چه می‌دانید؟ نمی دانیم که شما جزو کدام گروه از مردم هستید، افرادی که عاشق پیتزا هستند یا افرادی که سعی می‌کنند آن را انکار کنند؟ ما که عاشق پیتزاییم ولی چیزی که در این مقاله به آن می‌پردازیم مضرات زیاد خوردن پیتزاست.

حقیقت این است که زیاد خوردن هر غذایی مضراتی دارد و این موضوع در مورد پیتزا هم قطعا صادق است. ما در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا واقعا پیتزا غذای بدی است؟ یا نه؟ بعد از خواندن این مطلب، شما انتخاب بهتری خواهید داشت و تصمیم در مورد اینکه به سبک پیتزا خوردنتان ادامه دهید یا تغییراتی در آن ایجاد کنید به نظر خود شما بستگی دارد. هر چند بیشتر دانستن در مورد همه‌ی غذاهایی که می‌خوریم در هر صورت خالی از لطف نیست.

در حالت کلی ما پیشنهاد می‌کنیم در مورد مصرف پیتزا، مسئولانه رفتار کنید. تعداد دفعات مصرف پیتزا را در طول ماه مدیریت، و از زیاده روی در مصرف آن خودداری کنید. متاسفانه طرفداران ویژه‌ی پیتزا، نمی توانند در مورد تعداد دفعات، و یا میزان مصرف آن، برای خود محدودیتی قائل شوند و این اصلا خوب نیست. بی توجهی به این موارد در نهایت باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

مصرف پنیر پیتزا برای کودکان
مصرف پنیر پیتزا برای کودکان مفید است یا مضر؟

چرا پنیر پیتزا مضر است؟

۱-کلسترول خون

زیاده روی در مصرف پیتزا باعث افزایش کلسترول خون و در نتیجه بروز بیماری های قلبی عروقی می‌شود. اغلب پیتزاهای رایج که در معرض استفاده‌ی مردم قرار دارند سرشار از کلسترول و قندهای ساده هستند که زیاده روی در مصرف آنها، موجب بروز مشکلاتی برای قلب و بدن شما می شود. البته می شود با تغییراتی در سبک تهیه ی پیتزا، این عوارض را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

بیشتر بخوانید:  پیتزا های مدرن و آینده صنعت غذا

۲-سدیم و نمک در پیتزا

بعضی از پیتزاها، بیش از حد نمک دارند. شاید شما متوجه این مورد نشوید ولی برخی از پیتزاهایی که در فست فود ها و رستوران ها به فروش می رسند دو برابر بیشتر از حد مجاز نمک دارند ( در یک تکه پیتزا بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم نمک وجود دارد) که این به نوبه ی خود می تواند باعث بروز مشکلاتی در سلامتی افراد شود. طبق دستورالعمل های غذایی آمریکا، برای هر فرد در طول روز مصرف ۲۳۰۰ میلی گرم نمک توصیه شده است. مصرف زیاد سدیم، در رژیم غذایی، شما را در معرض خطرات بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بیماری های کلیوی قرار خواهد داد.

۳-مشکلات پوستی و آکنه از مضرات خوردن پیتزا

زیاده روی در مصرف پیتزا، ممکن است مشکلات پوستی را برای برخی از افراد علی‌الخصوص نوجوانان ایجاد کند. پیتزاها معمولا دارای چربی و قند زیادی هستند که می توانند برای نوجوانان و یا بزرگسالان دارای پوست چرب مشکلاتی را به وجود آورد. این مواد تاثیر هورمون‌ها را در بدن تشدید می کنند و ممکن است باعث ایجاد التهاباتی در آکنه‌ها و جوش های پوستی شوند. پس اگر پوست چربی دارید و یا با آکنه ای پوستی به مشکل برخورده‌اید، بهتر است مصرف پیتزای خود را مدیریت کنید.

۴-فریب نخورید!

مواد اولیه‌ی بی کیفیت، شما را فریب می‌دهد. برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از مواد اولیه با منشاء گیاهی برای سالم بودن پیتزا کافی است. اما این باور کاملا اشتباه است. اگر کمی  دقیق تر نگاه کنیم متوجه خواهید شد که بین استفاده از گوجه فرنگی مانده و یا سس گوجه فرنگی فرآوری شده همراه با مواد نگهدارنده و گوجه فرنگی تازه و سالم، تفاوت های اساسی وجود دارد. همه‌ی این مواد طعم گوجه فرنگی را به پیتزای شما خواهند داد اما در نهایت تاثیرات متفاوتی بر سلامتی شما خواهند گذاشت.

بیشتر بخوانید:  نوشیدنی کنار پیتزا ، یک ترکیب معجزه آسا و جذاب

۵-کربوهیدرات‌ها و قند‌‌های ساده

مراقب کربوهیدرات‌ها و قند‌های ساده باشید. بدن شما، کربوهیدرات‌های مصرفی‌تان را تبدیل به گلوکز و انرژی خواهد کرد. این امر باعث افزایش قند خون و ذخیره سازی قند های اضافی به صورت چربی خواهد شد که هر کدام از این موارد به نوبه‌ی خود ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. ما در این مورد توصیه می کنیم که در تهیه‌ی خمیر پیتزا، از آردهای سبوس دار استفاده کنید.

۶-تنبل نشوید.

مصرف مداوم پیتزا ممکن است شما را تبدیل به یک آدم تنبل کند. شاید بپرسید چطور؟ خب خیلی ساده است. وقتی می‌شود غذای خوشمزه‌ای مثل پیتزا را در ظرف چند دقیقه سفارش داد و یا گرم کرد، چرا شما باید وقت و انرژی خودتان را صرف تهیه ی یک غذای سالم در آشپزخانه کنید؟ مصرف مداوم پیتزا، باعث ایجاد تغییرات نا محسوس در سبک زندگی شما خواهد شد که به احتمال زیاد سالم نیستند.

۷-پیتزا گران است.

در شرایط اقتصادی امروز کشورمان، تقریبا خیلی از افراد متوسط جامعه دیگر نمی توانند مثل قبل به راحتی پیتزا سفارش دهند و خیلی نگران هزینه‌ها نباشند. متاسفانه کاهش قدرت خرید مردم، خیلی از فست‌فودها و رستوران‌هایی که معمولا جای سوزن انداختن نداشتند را خالی از مشتری کرده است. حتی آن افرادی که هنوز هم به سبک قبل پیتزا می‌خرند و شرایط اقتصادی تاثیر چندانی بر سبک زندگیشان نداشته هم نمی توانند گرانی پیتزا را انکار کنند. همه ی افراد به جای تهیه ی پیتزای اقتصادی در آشپزخانه، ترجیح می‌دهند که با یک تلفن کار خود را ساده کنند. اما شاید به این نکته توجه نکنند که در هر بار سفارش، در کنار پیتزا، چیزهای دیگری (پیش غذا، نوشیدنی، انواع سس و …) را نیز به خرید خود اضافه می کنند که در طولانی مدت، هزینه های سنگینی را ایجاد خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  چاشنی‌های معطر پیتزا، معجزه ی ادویه ها و سبزیجات

۸-حواستان به چربی های اشباع شده باشد.

پیتزاها و سطح پنیری آنها، حاوی چربی های اشباع شده‌اند. این چربی‌ها اگر به صورت مداوم مصرف شوند ممکن است باعث انسداد رگ‌ها و مشکلات قلبی عروقی شوند. پس اگر فعالیت فیزیکی کمی دارید و نمی توانید این چربی‌ها را بسوزانید، در مصرف بیش از حد پیتزا، احتیاط کنید.

۹-پیتزا اعتیاد آور است.

اگر از طرفداران پیتزا هستید شاید ندانید که مواد موجود در پیتزا، مخصوصا پنیر پیتزا، با ترشح هورمونی در مغز، باعث ایجاد یک حس خوب در شما می‌شود. این حس خوب ممکن است شما را به پیتزا معتاد کند.

۱۰-افزایش وزن یکی از دلایلی که  چرا پنیر پیتزا مضر است؟

زیاده روی در مصرف پیتزا باعث افزایش وزن می‌شود. یک پیتزای معمولی، با پنیر زیاد، در هر صورت پر‌کالری است. اگر می‌خواهید وزن کم کنید و یا به افزایش وزن خود اهمیت می‌دهید، بهتر است مصرف پیتزا  را مدیریت کنید.

پیتزا خوب شما را وسوسه می‌کند

راستش را بخواهید، چیزی به عنوان یک تکه پیتزا می‌خوریم و همین کافیست، وجود ندارد. باید اعتراف کنیم که خیلی از ما، نمی توانیم برای خوردن تکه های دوم و سوم و… خوددار باشیم. البته این تقصیر ما نیست. این طبیعت پیتزاست. در واقع پیتزا طوری طراحی شده است که بیش از حد خوشمزه است و این مساله مقاومت خیلی از ما را برای خوردن تکه های بعدی از بین خواهد برد. حقیقت این است که اگر ما به خوردن همان یک یا دو تکه پیتزا قناعت کنیم هیچ مشکلی پیش نمی آید ولی مشکل از آنجا شروع می شود که تکه های بعدی را هم می‌خوریم که باعث احساس سنگینی، سیری و در نهایت مشکلاتی در کیفیت خواب خواهد شد.

سخن آخر

پیتزا خیلی خوشمزه است. این سرگرمی جذاب و پنیری، به طرز شگفت آوری ما را مجذوب خودش می کند و راهی برای ترک خوردن آن وجود ندارد. ما هرگز چنین توصیه ای نمی‌کنیم. اما بهتر است برای حفظ سلامتی خود، کمی مسئولیت پذیر و متعهد باشیم. زیاده روی در مصرف هر چیزی خطرات و عوارض خاص خودش را دارد ولی نمی توان از خواص و فواید آن نیز چشم پوشی کرد.

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مضرات مصرف زیاد پیتزا
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب