مصرف پنیر پیتزا برای کودکان؛ آیا باید نگران بود؟

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. مصرف پنیر پیتزا برای کودکان؛ آیا باید نگران بود؟

آیا مصرف پنیر پیتزا برای کودکان مضر است؟ این سوالی است که خیلی از پدر و مادرها از خود می پرسند. امروز در این مطلب به این سوال و سایر ابهاماتی که در این مورد وجود دارد پاسخ می دهیم.

کودکان به صورت کلی علاقه‌ی بسیار زیادی به غذاهای بیرون از خانه، فست‌فود‌ها و پیتزا دارند. هر چند نمی‌توانیم پیتزا را در گروه فست‌فود‌های مضر قرار دهیم اما این سوال که آیا پیتزا که از دیدگاه برخی، غذایی مدرن نیز محسوب می شود، برای کودکان ما مفید است یا مضر؟ ذهن خیلی از افراد را درگیر خود می کند.

مصرف پنیر پیتزا برای کودکان مضر است یا مفید؟

حقیقت این است که در کشورهای توسعه یافته ای مثل آمریکا، مصرف پیتزا در بین کودکان به شدت بالاست، به طوری که والدین، کارشناسان تغذیه و حتی سیاستگذاران را نیز نگران کرده است. حالا قضاوت در مورد اینکه، در این شرایط اقتصادی کشورمان، مردم و کودکان ما، چقدر پیتزا می خورند و یا اینکه این مقدار مضر است یا مفید؟ را به شما واگذار می کنیم. و در ادامه به بررسی مصرف پیتزا در بین کودکان در حالت رفاه نسبی می پردازیم.

مصرف پنیر پیتزا برای کودکان
مصرف پنیر پیتزا برای کودکان مفید است یا مضر؟

در حالت کلی، بیشترین نگرانی محققان و حتی والدین، مربوط به کالری و مواد مضر و نگهدارنده در غذاهاست و از آنجایی که بخش عمده‌ی کالری پیتزا در پنیر پیتزا متمرکز شده است، برای کاهش نگرانی‌ها، بهتر است از مدیریت مصرف پنیر پیتزا شروع کنیم.

بیشتر بخوانید:  استافیلوکوک‌ها، از معرفی تا راه‌های شناسایی و درمان

مدیریت مصرف پنیر پیتزا برای کودکان

پنیر پیتزایی که در ترکیبات پیتزا استفاده می شود معمولا دارای چربی های اشباع و نمک است که اگر به میزان درستی مورد استفاده قرار بگیرد، نه تنها مضر نیست بلکه فواید زیادی نیز برای سلامت ما و کودکانمان دارد. اما در برخی از کشورها، تغییر سبک زندگی افراد و افراط در استفاده از انواع پنیر پیتزا در وعده های غذایی، به شکل نگران کننده ای رو به گسترش است.

تکنیک های طلایی مدیریت مصرف پنیر پیتزا در پیتزا فروشی ها
تکنیک های طلایی مدیریت مصرف پنیر پیتزا در پیتزا فروشی ها

چگونه مصرف پنیر پیتزا برای کودکان را مدیریت کنیم؟

طبق تحقیقات محققان، اگر کودکان در هر وعده ی غذایی تنها دو برش پیتزا مصرف، و آن را با انواع سالاد و غلات همراه کنند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. مشکل از آنجایی شروع می شود که کودکان نه تنها در خوردن تعداد برش های پیتزا، محدود نمی شوند بلکه آن را با انواع شیرینی، نوشابه های گازدار، و دسرها همراه می کنند. انتخاب این سبک تغذیه ای، نه تنها پیتزا، بلکه هر غذایی را ناسالم و خطرناک می کند. پس بهتر است کودکان خود را در مصرف تعداد تکه های پیتزا محدود کنیم و در تهیه ی پیتزا، از مواد اولیه ی با کیفیت، سبزیجات و غلات سالم استفاده کنیم.

پیتزای سالم برای کودکان تهیه کنیم

از نظر محققان و مشاوران تغذیه، اگر به جای کم کردن وعده‌ها و میزان مصرف پیتزا، که از نظر کودکان خوشایند به نظر نمی رسد، بر روی سالم تر کردن پیتزا متمرکز شویم، راهکار موثر تری را انتخاب کرده‌ایم. شما می توانید برای سالمتر کردن پیتزا، رستوران های معتبرتری را انتخاب کنید. و یا نوع پیتزای انتخابی خود را به انواع کم کالری و سالم آن تغییر دهید. ولی بهترین راه حل این است که پیتزا را خودتان در خانه تهیه کنید. با این روش شما هم از کیفیت مواد اولیه و هم از میزان دقیق آن‌ها مطلعید. و قطعا، در انتخاب مواد اولیه، دقت کافی را خواهید داشت. استفاده از پنیر با کیفیت، سبزیجات سالم، خمیر مناسب، و افزودن غلات و پروتئین های کافی، از پیتزای شما، یک غذای سالم و مفید خواهد ساخت که می توانید آن را با خیال راحت در اختیار کودکانتان قرار دهید و از سلامت آن مطمئن باشید.

بیشتر بخوانید:  درج نام محصول در بسته‌بندی و تأثیر آن بر رضایت مشتریان

شما می توانید در مراحل تهیه ی پیتزای خانگی خود، کودکانتان را نیز شریک کنید. در مراحل تهیه‌ی پیتزا، کودکان با نحوه‌ی تهیه و مواد به کار برده شده در پیتزا آشنا خواهند شد و اگر کمی صبور و خوش ذوق باشد، می توانید آنها را برای ریختن میزان بیشتری از سبزیجات و مواد سالم، راضی کنید.

مشارکت کودکان در پخت پیتزا خانگی

در مصرف پیتزا زیاده‌روی نکنید!

مصرف مکرر هر غذایی در وعده های مختلف، می تواند مضر و مشکل ساز باشد. پس بهتر است مصرف و تهیه‌ی پیتزا را مدیریت کنید. برخی افراد به صورت پیش فرض، بر این باورند که باید تمام پیتزای خود را بخورند. لطفا از این باور غلط فاصله بگیرید و آن را به کودکان خود نیز منتقل نکنید.

در هر وعده‌ی غذایی اگر به اندازه‌ی کافی پیتزا خورده‌اید و سیر شده‌اید، بهتر است ما‌بقی آن را مصرف نکنید. و زمان دیگری از خوردن آن لذت ببرید. کودکان شما، این رفتار را الگو قرار می دهند و برای تمام کردن پیتزایشان، اصرار نمی کنند. این رفتار در طولانی مدت، تاثیر مهمی بر سلامتی شما و فرزندانتان خواهد گذاشت.

آخرین تکه پیتزا

در نهایت باید بگوییم که نمی توان ،پیتزا را به دلیل ترکیبات و نحوه ی تهیه اش، در لیست غذاهای غیر مفید قرار داد. حتی در صورت رعایت برخی نکات، می توان از آن برای تشویق کودکان به اصطلاح بد غذا، به خوردن وعده های غذایی، استفاده کرد. پس، برای حفظ سلامتی خود و کودکان تان همین الان دست به کار شوید. یک پیتزای سالم و خوشمزه تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید:  انواع ابزارهای تزئین پیتزا، از معرفی تا کاربرد

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مصرف پنیر پیتزا برای کودکان
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب