پنیر پروسس چیست؟

۴ آذر, ۱۴۰۰

پنیر پروسس چیست؟

پنیر پروسس (Processed cheese) چیست و چگونه تولید می شود؟ آیا پنیر پروسس یک پنیر پرورده است؟

خانواده ی پنیرها یکی از فرآورده های لبنیات هستند که در تمام دنیا طرفداران زیادی دارند. مدل های مختلفی از پنیر، با ظاهر و طعم متفاوت در دنیا وجود دارند که بسته به ویژگی های مختلف شان دسته بندی و شناخته می شوند.

یکی از روش های دسته بندی پنیرها بر اساس نوع فرآوری آن ها است. فرآوری پنیر ها می تواند به صورت طبیعی یا پرورده انجام گیرد که پنیر پروسس همان مدل پنیر پرورده است. پنیر پروسس (Processed cheese) یکی از انواع پنیر پرورده هایی است که نه از شیر بلکه از پنیر تهیه می شود.

پنیر پروسس چیست چگونه تولید می شود؟

برای تولید این پنیر ، ابتدا باید پنیرهایی را که می خواهند برای تهیه ی پنیر نهایی استفاده کنند انتخاب کنند.

پنیرهای انتخاب شده را ذوب می کنند تا نرم شوند و بعد آن را با مواد دیگر ترکیب می کنند. در کشور ما دو نوع پنیر پروسس تولید می شود که در نوع اول به پنیر اولیه، کره، و در نوع دوم روغن های گیاهی و پروتئین هایی مثل کازئین و کازئینات اضافه می شود.افزودنی هایی که در این نوع پنیر استفاده می شود در کشورهای مختلف متفاوت است که متناسب با ذائقه و سلیقه ی هر کشور، متفاوت است.

از جمله افزودنی هایی که به این پنیرها اضافه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گروه چربی ها که می تواند شامل خامه، کره، روغن های گیاهی و … باشد

لبنیاتی مثل آب پنیر

نمک ها امولسیون کننده که به پراکندگی پروتئین های پنیر کمک می کنند و باعث همگن شدن بافت کلی پنیر می شوند. نمک های معمولی هم به پنیر اضافه می شود به همین دلیل پنیر پروسس نسبت به سایر پنیرها شورتر است.

انواع طعم دهنده ها و رنگ های خوراکی

فرآیند تولید:

مواد لازم برای تهیه پنیر پروسس را با هم گرم و مخلوط می کنند تا در نهایت به یک بافت جامد و حالتی پایدار دست یابند. گرمای داده شده پنیر را پاستوریزه می کند. روش تهیه ی پنیر، مواد اولیه، زمان و دمای پخت، سرعت سرد کردن و میزان ترکیب مواد تشکیل دهنده، بر طعم نهایی پنیر تاثیر مستقیم دارد. تغییر در هر کدام از عوامل ذکر شده طعم و کیفیت پنیر را تغییر خواهد داد بنابراین برای داشتن محصول خوب، باید به همه ی نکات تولید توجه کرد.

نحوه ی ذوب شدن پنیر پروسس از شاخصه های اصلی آن است. همانطور که در بالا ذکر شد نمک های امولسیون کننده ای که در تولید این پنیر استفاده می شود باعث ساختار همگن پنیر می شود. این بدین معنی است که نمک ها باعث می شوند چربی ها و پروتئین ها به خوبی با هم ترکیب شوند و در نتیجه چربی ها از پنیر جدا نمی شوند. به دلیل وجود همین چربی ها، این نوع پنیرها را معمولا به صورت منجد در بازار ارئه می کنند.

پنیر پیتزا پروسس

Processed cheese

چرا از پنیرهای پروسس استفاده کنیم؟

برای استفاده و خرید این پنیر دلایل بسیاری وجود دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

۱-هزینه ی تولید پایین تر و در نتیجه قیمت مناسبتر برای مصرف کننده

۲-ذوب بهتر پنیر

۳-پتانسیل استاندارد سازی کل فرآیند تولید پنیر

۴-وجود طعم های متفاوت و بسیار متنوع

۵-نگهداری طولانی مدت در فریزر، بدون تغییر در طعم و عطر پنیر

۶-ارائه در بسته بندی، اندازه و شکل های متنوع

موارد استفاده ی پنیر پروسس چیست؟

این پنیر در غذاهایی مثل پیتزا، لازانیا، انواع پیراشکی  و… به صورت یخ زده استفاده می شود.

پنیر پروسس تکین، با طعمی ملایم، بافتی اسنفنجی و نرم، یکی از محصولات شرکت پونک شیر خاوران است که با فرآیندی صحیح و مواد اولیه با کیفیت، تولید و ارائه می گردد.

انواع محصولات تکین در سوپرمارکت ها و هایپر مارکت های سراسر کشور در دسترس شما عزیزان است.

 

اشتراک در تلگرام
, , , ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp