موج بیکاری و کمبود مواد اولیه در صنایع لبنی

۲۰ مرداد, ۱۳۹۷

موج بیکاری و کمبود مواد اولیه در صنایع لبنی

شرکت های لبنی از مهم ترین کارخانجات کشور هستند. این کارخانجات با تولیدات خود و مواد اولیه سایر شرکت ها، در برخی از شهر ها و استان قطب های اصلی صنعت و اشتغال را تشکیل می دهند. رونق اقتصادی و رفاه عمومی جامعه منوط به ایجاد اشتغال پایدار برای افراد است. کارخانجات لبنی پتانسیل بالایی برای جذب نیروی انسانی و ایجاد اشتغال ( چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم) دارند.

در روز های اخیر از گوشه و کنار اخبار عجیبی به گوش می رسد. اخباری که حاکی از کم کاری برخی از کارخانجات صنعت لبنیات، برای تامین و تغذیه ی  شرکت های لبنی است. در حالی که اشتغال و معیشت افراد زیادی مستقیما به فعالیت مستمر شرکت های لبنی وابسته است برخی از شرکت های تولید کننده ی مواد اولیه ی لبنی، به جای تغذیه زنجیره ی تولید، ترجیح می دهند شیر را به صورت شیر خشک از دسترس فرآیند تولید خارج کنند. از عمده دلایل اینکار، میتوان به توجیه اقتصادی آن اشاره کرد.تولید شیر خشک و صادرات آن به کشورهایی مثل عراق هر روز در حال افزایش است. واین در حالیست که بسیاری از شرکت های لبنی برای تهیه ی مواد اولیه دچار مشکل شده اند. نا گفته پیداست که مشکلات شرکت های لبنی، به سرعت زندگی و معیشت افراد شاغل در این واحد ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش عصر ایران، با ادامه‌ی روند فعلی و صادرات شیر خشک به جای تغذیه شرکت های لبنی، ۱۰ هزار نفر شغل خود را در این صنعت از دست می دهند.

اشتراک در تلگرام
, ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp