روز جهانی بهداشت

۱۸ فروردین, ۱۴۰۱

روز جهانی بهداشت

امروز هفتم آوریل ۲۰۲۲ ، مصادف با ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است.

اولین بار در سال ۱۹۴۸ چند کشور برای تشویق و ترغیب ملت ها و سازمان های مختلف، به سرمایه گذاری در مسائل بهداشتی و ساختن جهانی سالم تر اقدام به این نامگذاری کردند.

روز جهانی بهداشت

World Health Day Poster

برخورداری از پوشش همگانی سلامت و بهداشت، مطابق استاندارد های جهانی، از حقوق مسلم و اساسی همه ی انسان هاست. البته این حقوق باید بدون در نظر گرفتن نژاد، ملیت، دین و مذهب، وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، رعایت گردد. و هرگز نباید معطوف و منحصر به گروه های خاص شود.

ارائه ی خدمات بهداشتی و سلامت به صورت عمومی و همگانی، نیاز به تامین اعتبارات مالی کافی دارد. اما ارائه ی این خدمات تنها مشروط به تامین مالی نیست. بسیاری از مشکلات بهداشتی و سلامت کشورهای کم تر توسعه یافته و یا در حال توسعه با آموزش های همگانی و فرهنگ سازی اجتماعی قابل حل است.

تمام متخصصان و کارشناسان بر این باورند که پیشگیری و پرداختن به آن، بسیار کم هزینه تر و موثر تر از درمان است. بنابراین قبل از اهمیت به امر درمان باید  مساله ی پیشگیری را در اولویت قرار دهیم تا بتوانیم از بروز بسیاری از مشکلات درمانی و خدمات بهداشتی به موقع پیشگیری کنیم.

کارشناسان و متخصصان سازمان بهداشت جهانی، معتقدند برای خوب زیستن، تندرست ماندن، با نشاط بودن و خوب زندگی کردن، باید به استاندارد های سبک زندگی توجه داشت  و برای دستیابی به آنها تلاش کرد. تغذیه ی سالم عمومی ترین و اساسی ترین این استانداردها است.

تهیه ی مواد غذایی سالم و استفاده ی درست از آن ها، می تواند به نحو چشمگیری بر سلامت عمومی جوامع و دنیا موثر باشد. در کنار تغذیه سالم، عوامل دیگری مانند ورزش و تحرک کافی، روابط سالم، تامین سلامت روانی و ایجاد تعادل اجتماعی، واکسیناسیون، آموزش های همگانی در زمینه ی داروها و انواع درمان، بهداشت دهان و دندان و ….مجموعاً به تأمین و گسترش سلامت فردی و اجتماعی می انجامد.

روز بهداشت جهانی که همه ساله در کشورهای مختلف جهان، از جمله ایران برگزار می شود، تاکیدی است بر این مهم و یاد آور رسالت و وظیفه خطیری است که مردم و مسئولان جامعه به صورت متقابل در این زمینه بر عهده دارند.

ما نیز در شرکت پونک شیر خاوران ( تولید کننده ی پنیر پیتزا، خمیر پیتزا و خمیر پیراشکی) ضمن گرامیداشت این روز، در کنار سایر فعالان صنعت غذا، برای تهیه ی محصولاتی سالم و با کیفیت تلاش می کنیم.  و امیدواریم با تهیه ی محصولات سالم، گامی هر چند کوچک در بهبود سلامت شما عزیزان برداریم.

اشتراک در تلگرام
, ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp