قیچی و کاربرد آن در برش پیتزاهای ایتالیایی

۲ اسفند, ۱۴۰۰

قیچی و کاربرد آن در برش پیتزاهای ایتالیایی

چرا ایتالیایی ها برای برش پیتزا از قیچی استفاده می کنند؟

قیچی پیتزا

ایتالیا

ایتالیا مهد پیتزای دنیا محسوب می شود. و همه ی مردم دنیا این کشور را با پنیر ها و پیتزاهایش می شناسند. شاید همین امر باعث شده است که آشپز های ایتالیایی با ابتکارات تازه و در برخی موارد عجیب شان، روش های جدیدی را ابداع و به دنیا عرضه کنند.

یکی از تفاوت هایی که آشپزان ایتالیایی در فرآیند تکامل پیتزا ایجاد کرده اند استفاده از قیچی در برش پیتزاست.

در سراسر دنیا، و در کشور های مختلف معمولا از کاتر و یا چاقو برای برش پیتزا استفاده می کنند. کاترها معمولا انواع مختفی دارند از انواع رولی گرفته تا انواع دندانه دار. انواع چاقو ها هم که در دسترس همه است و به صورت عادی در برش پیتزا استفاده می شود. اما استفاده از قیچی در برش پیتزا کمی غیر معمول و عجیب است.اما شاید ندانید که استفاده از قیچی در کنار عجیب بودنش به طرز جالبی مفید و موثر است.

اولین بار:

در سال ۲۰۰۵ میلادی، یک رستوران ایتالیایی نورستا در پورتلند آمریکا، افتتاح شد. صاحب این رستوران در تلاش برای ایجاد تغییر در برش قطعات پیتزا بود. روشی که با روش های معمول و همیشگی متفاوت باشد. او برای ایجاد این تنوع تصمیم گرفت برش پیتزاها را برعهده ی مشتری بگذارد، تا مشتری خودش برش مورد نظر خود را بر روی پیتزایش ایجاد کند و شاید در بین این برش های سلیقه ای و متفاوت، برش خاصی را که صاحب رستوران می خواست پیدا می شد.اما نتیجه چندان رضایت بخش نبود چون این روش در نهایت فقط باعث افزایش سرقت چاقوها شد.

شروع استفاده از قیچی:

یک روز یکی از کارگران رستوران، خسته و شاکی از روش ارائه ی پیتزا، و سرقت چاقوها، شروع به بریدن پیتزا با قیچی اداری کرد. شاید اینکار او در اعتراض به اینکه چرا خودشان پیتزا را برای مشتری برش نمی زنند بود، اما این خلاقیت تصادفی در این رستوران به سنت تبدی شد و به سرعت رواج پیدا کرد. به طوری که در حال حاضر تولید کنندگان صنعت لوازم خانگی، دست به کار تولید قیچی های مخصوص برش پیتزا شده اند.

بعد از این اتفاق صاحب رستوران استفاده از قیچی را در اولویت کارش قرار داد. او می گوید برش پیتزا با قیچی نسبت به استفاده از چاقو بسیار منطقی تر است. چون مواد روی پیتزا و پنیر با هم ترکیب شده اند و بعد از پخت حالتی لزج به خود می گیرند بنابراین استفاده از قیچی علاوه بر اینکه جای مواد را روی پیتزا تعییر نمی دهد و شکل پیتزا را دفرمه نمی کند، باعث جلوگیری از جدایی پنیر و خمیر نیز می شود. در نهایت مواد پیتزا در هنگام برش با قیچی جابه جا نمی شوند و این برای ارائه ی پیتزا به مشتری مطلوب تر  و بهتر است.

پونک شیر خاوران

اشتراک در تلگرام
, , ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp