آیا پیتزای فنجانی را می شناسید؟

cup pizza

پیتزای فنجانی چیست؟

حتما خیلی از شما اصطلاح کاپ کیک یا همان کیک فنجانی را شنیده اید. کاپ کیک یا همان کیک فنجانی، کیکی است که به جای قالب و قابلمه های بزرگ، در درون  فنجان یا قالب های کوچک پخته می شود، که البته طرفداران زیادی نیز دارد.

 

اما شاید خیلی از شما نام پیتزای فنجانی را نشنیده باشید و یا با آن آشنا نباشید. دستور تهیه ی پیتزای فنجانی هم درست مثل پیتزای معمولی است با این تفاوت که پیتزای فنجانی را درون قالب های کوچک یا فنجان می پزند و مواد را نیز به همان صورت لایه لایه، ولی برعکس می چینند. پیتزای فنجانی به دلیل همین تفاوت های کوچک، در بین مردم علی الخصوص کودکان بسیار پر طرفدار است. به طوری که در بین فست فود های معروف در سراسر دنیا،  به سرعت جایگاه ویژه ای یافته است.

 

cup pizza

همانطور که پیتزاهای معمولی بسیار متنوع و متقاوت هستند پیتزاهای فنجانی نیز به تناسب تنوع در مواد اولیه، بسیار متنوع و سلیقه ای پخت می شوند. شما می توانید با تغییر در مواد اولیه، طعم و مزه ی منحصر به فرد خودتان را خلق کنید و از داشتن دستور پختی خاص و ویژه لذت ببرید.

مزایای پیتزای فنجانی

از مزایای استفاده از پیتزای فنجانی میتوان به مقرون به صرفه بودن ( به دلیل کم بودن حجم مواد اولیه) می توان اشاره کرد. البته این سبک از پخت پیتزا به دلیل یک نفره بودن، و سبکی شبیه فینگر فود داشتن، در میهمانی ها نیز مورد توجه است.

cup pizza

ما در اینجا طرز تهیه ی یه نوع از پیتزاهای فنجانی را می آوریم. البته شما میتوانید بسته به مواد اولیه ی مورد علاقه ی خودتان، ترکیبات را جایگزین یا حذف و اضافه کنید، البته توجه داشته باشید که استفاده از پنیر پیتزای تکین و خمیر پیتزای تکین، اجتناب ناپذیر است.

 مواد مورد نیاز :

خمیر پیتزا تکین به تعداد لازم

گوشت مرغ پخته و خرد شده( یا کالباس و ژامبون) یک تا دو پیمانه

پنیر پیتزای تکین یک و نیم پیمانه

سس کچاپ یا سس مخصوص پیتزا

سایر مواد مثل کلم، فلفل دلمه، ذرت و… یک و نیم پیمانه

سبزی های معطر ( مثل ریحان، جعفری و…) دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

برای تهیه ی این پیتزا، ابتدا فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرم کنید. همانطور که می دانید بعضی از افراد برای تهیه ی کاپ کیک، به جای فر، از قابلمه ی پر آب استفاده می کنند و فنجان ها را درون ظرف آب در حال جوش می گذارند، به طوری که نصف فنجان ها درون آب قرار بگیرد و سپس درب ظرف را با دمکش می گذارند. اگر به فر دسترسی ندارید، میتوانید این روش را نیز امتحان کنید. فقط توجه داشته باشید به جای داغ کردن فر، در این روش، آب را جوش آورده سپس کاپ ها را درون آن بچینید.

در مرحله ی بعد خمیر پیتزای تکین را روی سینی و یا سطح صافی قرار دهید و سپس آن رابا فنجان قالب بزنید.

حالا گوشت مرغ ها را با سس گوجه کچاپ یا سس مخصوص پیتزا ترکیب کنید. فنجان ها را تا نیمه از گوشت مرغ و سس پر کنید. سپس سایر مواد مثل کلم، قارچ، ذرت و یا… را روی مرغ ها بریزید. بعد روی مواد را یک لایه پنیر پیتزای تکین، و سبزیجات معطر بریزید.

در آخر روی همه ی مواد را با خمیر پیتزای تکین ( که از قبل به اندازه ی فنجان قالب زده اید) بپوشانید.

در صورت تمایل، میتوانید روی خمیر پیتزای تکین را با پنیر پیتزای تکین نیز بپوشانید و سپس فنجان ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فر بگذارید. زمانی که خمیر روی فنجان قهوه ای رنگ شد، پیتزای فنجانی شما آماده است.

نوش جان

پیتزای فنجانی چیست؟
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
IMG_8230
خمیر پیراشکی فلفلی تکین