پنیر پیتزا چیست؟ و چه تفاوتی با سایر پنیر‌ها دارد؟

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. پنیر پیتزا چیست؟ و چه تفاوتی با سایر پنیر‌ها دارد؟

نام پنیر پیتزا را اغلب ما شنیده‌ایم، خیلی از ما نیز پنیر پیتزا را در فست فود‌ها و رستوران ها دیده و چشیده‌ایم و حتی ممکن است از آن در غذاهای خانگی خود نیز استفاده کرده باشیم و شاید همین الان هم کمی از آن را در فریزر خانه‌ی خود داشته باشیم. اما سوالی که ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید این است که پنیر پیتزا چیست؟ ما در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم. پس در ادامه نیز همراه ما باشید.

پنیر پیتزا چیست؟

پنیر پیتزا در واقع زیر مجموعه‌ای از خانواده‌ی پنیر‌ها و لبنیات است که به روش خاصی در برخی از غذا‌ها استفاده می‌شود و انواع بسیار زیاد و متنوعی نیز دارد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم پنیر پیتزا پنیری است که به منظور انتقال طعم پنیر، به غذا‌های گرمی مثل پیتزا تهیه می‌شود.

تفاوت پنیر پیتزا با بقیه پنیرها در چیست؟

پنیر پیتزا چیست؟

خب حالا که فهمیدیم پنیر پیتزا چیست؟ سوال بعدی که به وجود می‌آید این است که خب پس بین پنیر پیتزا و پنیر صبحانه با بقیه پنیر‌ها چه فرقی وجود دارد؟ در حقیقت اغلب پنیرها یک روش تولید اولیه و یکسان دارند و مواد اولیه‌ی همه‌ی آنها شیر است. تفاوت انواع پنیر از نحوه‌ی کاربرد آن‌ها شروع می‌‌شود. انتظارات ما از پنیر در غذا‌ها و کاربرد‌های مختلف متفاوت است. مثلا شما از پنیر صبحانه تان انتظار ندارید زیادی سفت و خشک باشد و از پنیر پیتزایتان هم انتظار ندارید در مجاورت حرارت یک آشفتگی بد شکل ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:  فلفل بلوچیکا چیست؟ همه چیز در مورد این ادویه تند و تیز

پس در حقیقت این کاربرد پنیر‌هاست که ماهیت آن‌ها را شکل می‌دهد. بیایید با یک مثال این موضوع را بیشتر توضیح دهیم. از پنیر صبحانه شروع می‌کنیم. همه‌ی ما از پنیر صبحانه‌ای که هر روز مصرف می‌کنیم، انتظار داریم، بافت نرم، خامه‌ای، آبدار، و طعمی ملایم و خوشایند داشته باشد. به راحتی بر روی نان تست مان کشیده شود و از طرفی میزان چربی آن به نحوی نباشد که احساس سنگینی ایجاد کند.

در مورد پنیر پیتزا تقریبا همه چیز متفاوت می‌شود. پیتزا و سایر غذا‌های پنیری، معمولا تاپینگ‌ها و ترکیبات زیادی دارند که هر کدامشان طعم خاص خودشان را منتقل می‌کنند. ما از پنیر پیتزایمان انتظار داریم، در میان سایر مواد غذایی و ادویه‌های پر از طعم و رنگ، بتواند علاوه بر طعم قوی تر، لکه‌های طلایی و چاله‌های کوچک کره‌ی ذوب شده،کشش پذیری اش را نیز  ارائه کند. برای اینکه پنیر پیتزا بتواند چنین توقعاتی را برآورده کند، قطعا نسبت به پنیر صبحانه به فرآوری بیشتری نیاز دارد.

انواع پنیر پیتزا کدامند؟

برخی از پنیر‌های پیتزا مثل پنیر پارمزان (پارمسان) و پنیر موزارلا، پنیر چدار و … مستقیما از شیر تهیه می‌شوند. در مورد نحوه‌ی تهیه‌ی پنیر پارمزان، پنیر چدار و پنیر موزارلا در مطالب قبلی به صورت مفصل صحبت کردیم. اما در حالت کلی این پنیر ها بعد از تولید به شکل خاصی نگهداری می‌شوند تا به مرحله‌ی مصرف برسند و بتوان از آن ها به شکل رنده شده یا تکه‌ای بر روی پیتزا استفاده کرد.

انواع پنیر پیتزای کشدار

پنیر پیتزا پروسس

برخی از پنیر ها مستقیما از شیر تهیه نمی‌شوند بلکه پنیر ماده‌ی اولیه آنهاست. پنیر پیتزا پروسس از این دسته پنیر‌هاست. این نوع پنیر از انجام یک سری فرآیند ها و پروسه ها بر روی پنیر اولیه تهیه می‌شوند و شیر در واقع ماده‌ی اولیه‌ی پنیر پایه را تشکیل می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید پنیر اولیه چیست، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی مربوط به آن را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید:  پیتزا و ورزش، آیا پیتزا گزینه مناسبی برای ورزشکاران است؟

پنیر پروسس چیست؟

در مناطق مختلف دنیا، از پنیر‌های مختلف و متنوعی به عنوان پنیر پیتزا استفاده می‌کنند ولی اغلب افراد، معتقدند که بهترین پنیر پیتزا، همان پنیر موزارلای تهیه شده از شیر بوفالو‌های ایتالیایی است. البته برخی پنیر چدار و یا پارمزان را ترجیح می‌دهند. در کشور ما دو نوع پنیر پارمزان و پنیر پروسس به عنوان پنیر پیتزا محبوبیت و مورد مصرف بیشتری دارند. اغلب فست فود داران و رستوران ها، پنیر پروسس را بیشتر ترجیح می‌دهند.

طرز تهیه‌ی پنیر پیتزا پروسس

ما در مقاله‌ی پنیر پیتزا پروسس به صورت کامل و جامع به طرز تهیه آن پرداخته‌ایم. ولی در اینجا به صورت خلاصه به آن اشاره می‌کنیم. برای تهیه‌ی پنیر پیتزا پروسس ایتدا باید پنیر اولیه را تولید و یا از منابع معتبر تهیه کرد. پنیر اولیه به طور کلی همان پنیری است که از ترکیب شیر، مایه‌ی پنیر و نمک تهیه می‌شود.

پنیر اولیه در فرآیند تولید پنیر پیتزا پروسس، در معرض حرارت و کشیده شدن قرار می‌گیرد. در مراحل پخت و فرآوری با توجه به در خواست مشتری، رنگ‌خوراکی، کره‌های حیوانی، گیاهی یا ترکیبی از هر دو را به پنیر می‌افزایند. بعد از فرآیند پخت، پنیر را در قالب‌های بزرگ شکل داده و پس از سرد شدن در فریزر نگهداری می‌کنند. پنیر پیتزا پروسس معمولا در دو رنگ سفید و زرد تهیه و عرضه می‌شوند. رنگ زرد پنیر پیتزا پروسس را با رنگ‌های خوراکی و طبیعی مثل بتاکاروتن تامین می‌کنند.در مراحل بعدی تولید، قالب‌های پنیر را رنده و بسته بندی می‌کنند.

با توجه به وجود کره‌های حیوانی و گیاهی در ساختار اصلی پنیر پروسس، نمی‌توان آن را در دمای محیط نگهداری کرد. این پنیر در مجاورت دمای محیط و یا حرارت دفرمه شده و تغییر شکل می‌دهد. به همین دلیل تولید کنندگان پنیر پیتزا، به محض تولید و بسته بندی، سریعا محصول نهایی را به فریزر بر می‌گردانند و به وسیله‌ی خودرو‌های فریزر دار نیز، محصول به دست مشتری می‌رسانند. افزایش دما، فراتر از حد استاندارد در هر کدام از مراحل تولید و فروش محصول، منجر به کاهش کیفیت نهایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  شیر کاکائو و طرز تهیه ساده آن در خانه

حجم، نوع و شکل بسته‌بندی پنیر پیتزا پروسس نیز می‌تواند با توجه به نیاز و درخواست مشتری متفاوت باشد. مصرف کنندگان خانگی، معمولا بسته بندی‌های کوچکتر و ظرفی را ترجیح می‌دهند. اما فست داران و رستوران‌ها بسته‌بندی‌های بزرگتر و حجم بیشتر را در اولویت قرار می‌دهند.

بهترین پنیر پیتزا

ویژگی‌های پنیر پیتزای خوب

یک پنیر پیتزای خوب، باید انتظارات ما را در حد استاندارد تامین کند. حالا ما باید چه انتظاری از پنیر پیتزایمان داشته باشیم؟ یک پنیر پیتزای خوب، باید بافت و عطرو طعم خوبی داشته باشد. رشته‌های رنده شده‌ی آن باید به راحتی از هم جدا شوند و بافتی بهم چسبیده نداشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد پنیر پیتزای خوب و با کیفیت، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی مرتبط با آن را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط:
از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

What is pizza cheese?
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب