چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ (۷ راز که نمی دانید)

  1. خانه
  2. /
  3. آشپزی
  4. /
  5. چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ (۷ راز که نمی دانید)

همه‌ی ما از پنیر پیتزا انتظار کش آمدن داریم، اما بعضی وقت‌ها پنیر پیتزاها مطابق انتظار ما عمل نمی‌کنند. و در این مواقع این سوال پیش می‌آید که چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ این سوال در مورد پنیر پیتزا‌های خانگی نیز بسیار رایج است. اگر شما هم یک پنیر پیتزای بسیار خوب خانگی تهیه کرده‌اید و از کش نیامدن آن ناراحت و دلخور هستید، در ادامه همراه ما باشید.

چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ (۷ راز که نمی دانید)

پنیر پیتزا یکی از محصولات لبنی پرطرفدار در سراسر دنیاست. با توجه به افزایش مصرف انواع فست فود ها،به خصوص انواع پیتزا، مصرف پنیر پیتزا نیز هر روز در حال گسترش است. اگر شما هم برای تهیه پیتزا به پیتزا فروشی ها و فست فودی های سطح شهر رفته باشید، شاید متوجه تفاوت پیتزاهای بیرون با انواع خانگی آن شده باشید. پیتزایی که در خانه آماده می شود بیشتر اوقات، نسبت به پیتزاهای بیرون به دلیل کیفیت و سلامت مواد مورد استفاده، در مجموع سالم تر است. علاوه بر این پخت پیتزا در کنار دوستان و اعضای خانواده سرگرم کننده و لذت بخش است و می تواند یکی از برنامه های ثابت شما  در روز های تعطیل باشد.

پنیر پیتزای کشدار

همه‌ی ما دوست داریم پیتزایی فوق العاده بپزیم. پیتزایی که توانایی ما در آشپزی را ثابت کند، اما مشکلی که برخی از افراد در تهیه ی پیتزا با آن مواجهند این است که پیتزای آنها خیلی شبیه پیتزاهای بیرون نمی شود و یا پنیر پیتزایشان به اندازه‌ی کافی کش نمی آید. خب حالا باید پرسید چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ در پنیر پیتزا‌های خانگی هم این مشکل اغلب پیش می‌آید که شما با دقت و وسواس زیادی پنیر پیتزای خانگی خود را تهیه کرده‌اید ولی در هنگام پخت متوجه می‌شوید که پنیر پیتزایتان کش نمی‌آید، این خیلی نا‌امید کننده است اما راه حل خاص خودش را دارد.

برای برخی از افراد این مساله در اولویت نیست و بیشتر به طعم و کیفیت پنیر و پیتزا اهمیت می دهند تا میزان کش آمدن آن، هر چند این دو مقوله بی ارتباط با هم نیستند. ولی برای برخی افراد از جمله کودکان، کش آمدن پنیر پیتزا لذت بخش و جذاب است. به همین دلیل در این مقاله بر آن شدیم تا به ۷ راز پنیر پیتزای کشدار و پاسخ به این سوال که چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟ بپردازیم. خواندن این مطلب از آنجایی جالب تر می شود که ما در پونک شیر خاوران با نام تجاری تکین، تولید کننده ی انواع پنیر پیتزا هستیم، پس تمام فوت و فن‌های کش آمدن پنیر را به خوبی می‌دانیم و اگر قرار باشد این سوال را از کسی بپرسید، احتمالا یک تولید کننده‌ی پنیر پیتزا بهترین گزینه است. به همین دلیل خواندن این مطلب برای شما عزیزان خالی از لطف نخواهد بود.

تهیه پنیر پیتزا در خانه
تهیه پنیر پیتزا در خانه (پنیر پیتزا خانگی)

چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید؟

بعضی از دلایل کش نیامدن پنیر پیتزا، به مراحل تهیه‌ی آن بر‌می‌گردد. یعنی در همان ابتدای کار که شروع به تولید پنیر پیتزا می‌کنیم باید نکاتی را در نظر داشته باشیم، که رعایت کردن آن‌ها به داشتن پنیر پیتزای بهتر و کشدار‌‌تر کمک کننده است. یکی از این نکات در هنگام اضافه کردن سرکه به شیر است. اگر نمی‌دانید این موضوع مربوط به کدام مرحله از تهیه‌ی پنیر است پیشنهاد می‌کنیم مقاله تهیه پنیر در خانه با سرکه را بخوانید. به اضافه کردن سرکه برگردیم. در این مرحله باید به دمای شیر توجه داشته باشید و دقیقا طبق دستورالعمل پیش بروید. اگر دمای شیر بیشتر از میزان توصیه شده باشد شاید پنیر شما شکل بگیرد ولی در نهایت به خوبی کش نمی‌آید.

بقیه‌ی نکات به بعد از تهیه‌ی پنیر پیتزا مربوط می‌شود. اگر از پنیر پیتزا‌های تکین استفاده می‌کنید، ما به شما قول می‌دهیم که این محصولات در هر شرایطی کشش مورد نظر شما را تامین می‌کنند. ولی اگر از محصولات سایر شرکت‌ها و یا پنیر پیتزای خانگیتان استفاده می‌کنید، بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید.

برای داشتن پنیر پیتزای کشدار چه باید کرد؟

۱-پنیر پیتزا را به دما محیط برسانید:

پنیر پیتزا به دلیل ویژگی های خاصی که دارد معمولا به صورت منجمد و فریز شده نگهداری و عرضه می شود. بنابراین پنیر پیتزا را از فریزر خارج کنید و صبر کنید تا پنیر به دمای محیط برسد. این کار فرآیند پخت پیتزا راحت تر خواهد کرد و به کش آمدن پنیر نیز کمک می کند.

۲-پنیر زیاد بریزید

برای اینکه پیتزایی خوب و خوش طعم داشته باشید، لازم است که در استفاده از پنیر، دست و دلباز باشید.استفاده از یک پنیر پیتزای خوب و با کیفیت، با عطر و طعم خوب، تجربه ای لذت بخشی از پخت پیتزا را برای شما فراهم می کند. پس تا جایی که دستور پخت پیتزایتان اجازه می دهد، پنیر بریزید. معمولا اولین لایه روی خمیر پیتزا، سس گوجه فرنگی است، و بعد از آن پنیر پیتزا ریخته می شود. در این لایه پنیر زیادی بریزید به طوری که فقط یک دهم از پنیر موجود در دستور پخت، برای روی مواد باقی بماند.

۳-دمای استاندارد را پیدا کنید

برای تهیه پیتزا نمی توان دما و مدت زمان دقیقی را تعیین کرد، چون فرآیند طبخ کاملا متاثر از نوع فر و عملکرد آن است. از آنجایی که هر فر ممکن است دمای متفاوتی را برای پخت ایجاد کند، بنابراین شما باید دمای استاندارد فر خود را بیابید و برای تهیه ی پیتزا آنرا تنظیم کنید. در حالت کلی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد و زمان ۷ تا ۱۰ دقیقه، برای پخت پیتزا کافیست. ولی شما باید با توجه به نقطه ی ذوب پنیر، زمان و دمای پخت را تعیین کنید. نکته ی مهمی که در این اینجا باید به آن توجه کرد اینست که حتما قبل از گذاشتن پیتزا درون فر، فر را کاملا گرم کنید. برای اینکار، می توانید از زمانی که شروع به تهیه ی مواد پیتزا کرده اید فر را روشن کنید تا زمان پخت دمای مطلوبی داشته باشد. اگر فر در زمان شروع پخت، دمای مطلوبی نداشته باشد ممکن است خمیر خشک شود ولی پنیرها به خوبی ذوب نشده باشند.

۴-به سایز رشته های پنیر دقت کنید

معمولا پنیر پیتزا در صنعت در دو اندازه‌ی ریز و درشت تولید و عرضه می گردد. شما بعد از خرید پنیر پیتزای تکین، می توانید رشته های آن را کمی نرم تر کنید و بعد در پخت پیتزا از آن استفاده کنید.و اگر می‌خواهید از پنیر پیتزای خانگی خودتان اسافاده کنید، موقع رنده کردن، از رنده‌ی درشت استفاده نکنید و درجه ریزتر رنده را انتخاب کنید ولی به این نکته هم توجه داشته باشید، استفاده از ریز‌ترین درجه‌ی رنده نیز گزینه‌ی مناسبی نیست.  این کار در پخش یکنواخت پنیر بر روی سطح پیتزا موثر است و در نهایت بافت یکنواخت و پنیر پیتزای کشدار را ایجاد خواهد کرد.

۵-مواد روی پیتزا

همانطور که قبلا نیز گفته شد ، بهتر است ابتدا روی خمیر با مقدار زیادی پنیر پیتزا بپوشانید و سپس مواد دیگر را روی آن بریزید. این کار در جلوگیری از جدا شدن مواد از خمیر پیتزا و ذوب بهتر پنیر موثر است. سعی کنید موادی را که در لایه های بالایی قرار می گیرند زیاد نباشند و یا مثل حلقه های گوجه فرنگی، اندازه ای بزرگی نداشته باشند، هر چقدر اندازه و حجم این مواد بیشتر باشد، مانع از رسیدن حرارت به پنیر می شود، در نتیجه پنیر به صورت یکنواخت ذوب نمی شود و احتمالا در قسمت هایی سوخته و در قسمت هایی خام می ماند. علاوه بر این استفاده ی بیش از حد از مواد تر، باعث آب انداختن این مواد روی پنیر خواهد شد.

۶-روی پنیر را آب پاشی کنید

بهتر است در هنگام تهیه پیتزا، روی پنیر مقداری آب را اسپری کنید. این میزان آب باعث افزایش رطوبت سطح پنیر و در نتیجه کش آمدن بهتر آن بعد از پخت خواهد شد. آب پاشی را با دست یا چیزهای دیگر انجام ندهید. استفاده از اسپری، برای پخش مناسب و یکنواخت آب مناسب تر است. جالب است بدانید فست فود داران و رستوران ها نیز از این ترفند همیشه استفاده می‌کنند. آن‌ها معمولا سعی می‌کنند با استفاده از این ترفند‌ها و نکات ریز، کش آمدن پنیر پیتزا را به حداکثر برسانند.

۷-به گل پنیر توجه کنید

واقعیت این است که اگر پنیر پیتزا کیفیت کافی را داشته باشد، کشش لازم را نیز خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از پنیر پیتزاهای با کیفیت استفاده کنید. و اگر از پنی پیتزای خانگی استفاده می‌کنید، در تهیه‌ی آن نکات لازم را مد نظر داشته باشید. وقتی یک پنیر پیتزای خوب در معرض حرارت قرار می گیرد بعد از مدتی روی سطح آن نقطه های طلایی رنگی ایجاد می شود. به این نقطه های طلایی رنگ اصطلاحا گل پنیر گفته می شود. اگر این نقطه ها و یا گل های پنیر، طلایی  یا قهوه ای روشن باشد، نشانه‌ی کیفیت پنیر خواهد بود.

یکی از نکاتی که برای کش امدن پنیر باید به آن توجه کنید گل پنیر است. برخی از افراد تصور می‌کنند به محض اینکه پنیر ذوب شد کار تمام شده است و آن‌ها می‌توانند غذایشان را از فر خارج کنند اما اینطور نیست. بهتر است کمی صبور باشید. برای داشتن پنیر پیتزای کشدار ، بهتر است تا مرحله‌ی گل انداختن پنیر صبر کنید و بعد پیتزا یا غذای پنیریتان را از فر خارج کنید.

توجه به نکاتی که گفته شد بدون شک در کیفیت نهایی پیتزای شما موثر است. ما در پونک شیر خاوران، با تولید پنیر و خمیر پیتزاهای با کیفیت، برای داشتن تجربه لذت بخش و بی نظیر پخت پیتزای خانگی در کنار شما هستیم.

مطالب مرتبط:

 

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

چرا پنیر پیتزا کش نمی‌آید
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب