تهیه پنیر پیتزا در خانه با سرکه یا مایه پنیر؛ رازهایی که برایتان فاش می‌کنیم!

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. تهیه پنیر پیتزا در خانه با سرکه یا مایه پنیر؛ رازهایی که برایتان فاش می‌کنیم!

اغلب افراد غذا‌های پنیری، مثل انواع پیتزا، ماکارونی و .. را دوست دارند. بعضی از شما ممکن است بخواهید پنیرتان را خودتان در خانه تهیه کنید. یا شاید فقط می‌خواهید بدانید طرز تهیه‌ی پنیر در خانه چگونه است و هنوز برای دست به کار شدن شک دارید. از آنجایی که تهیه بیشتر مواد غذایی در خانه، معمولا سالم تر و و قابل اعتماد تر است، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند تا جایی که امکان دارد از مواد غذایی سالم و خانگی در رژیم غذاییشان استفاده کنند. هر چند زندگی‌های سریع، آپارتمانی و پر مشغله‌ی امروزی، امکان خیلی از این دست کارها را از ما گرفته است اما هنوز هم می‌توان با مواد اولیه‌ی در دسترس و زمان کم، دست به کار شد. ما در این مطلب قصد داریم طرز تهیه پنیر بدون مایه پنیر و با سرکه در خانه را به شما آموزش دهیم.

درست است که ما تولید کننده‌ی پنیر پیتزا هستیم ولی این دلیل نمی‌شود که طرز تهیه پنیر در خانه را به شما نگوییم. ما دوست داریم شما بتوانید به راحتی پیتزا بپزید و در کنار عزیزانتان از این تجربه‌ی لذت بخش بهره‌مند شوید. گاهی ممکن است بخواهید پنیر پیتزایتان را خودتان تهیه کنید و شاید هم فقط برایتان سوال پیش آمده که طرز تهیه ی پنیر پیتزا چطور است؟ و یا پنیر پیتزا چه فرقی با پنیر‌‌‌های معمولی دارد؟

پنیر پیتزا چیست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خانواده‌ی پنیر‌های پیتزا، از هر نوعی که باشند (پنیر پیتزاها مدل‌های مختلفی دارند) جزء پنیر‌های پرورده محسوب می‌شوند. می پرسید پنیر پرورده چیست؟ خب سوال خوبیست.

تولید کننده پنیر پروسس
تولید پنیر پروسس و فرایند های فرآوری آن

پنیر پرورده چیست؟

پنیر‌های پرورده پنیر‌هایی هستند که مستقیما از شیر تهیه نمی‌شوند بلکه از پنیر تهیه می‌شوند. شاید تعجب کنید ولی درست است. پنیر‌های صبحانه‌ای که شما در وعده‌های مختلف غذایی مخصوصا صبحانه مصرف می‌کنید اکثرا به صورت مستقیم از شیر گاو، گوسفند، بز و… تهیه می‌شوند اما پنیر‌های پرورده از فرآوری پنیر‌های ساده تهیه می ‌شوند. منظور از فرآوری پنیر، انجام تغییراتی (مثل حرارت دادن، کشیدن و…) به منظور بهینه کردن ویژگی‌های خاص پنیر برای مصارف خاص‌تر است.

حالا که می‌دانیم پنیر پیتزا از پنیر تهیه می‌شود و نه از شیر، بهتر می‌توانیم طرز تهیه‌ی آن را درک کنیم. حالا می‌دانیم که برای تهیه‌ی پنیر پیتزا اول باید پنیر اولیه‌اش را تهیه کنیم.

بیشتر بخوانید:  سیب سلامت چیست؟ پل اعتماد بین تولیدکننده و مصرف‌کننده

طرز تهیه پنیر پیتزا در خانه (پنیر پیتزا خانگی)

مواد لازم برای تهیه‌ی پنیر پیتزا در خانه

شیر (گاو، گوسفند، بز و …)۴ لیتر
سرکه‌ی سفید۱ پیمانه
مایه‌ی پنیر (قرص مایه‌ی پنیر به جای سرکه)نصف قرص

شیر مورد نیاز

برای تهیه پنیر پیتزا در خانه، شما هر میزان که بخواهید می‌توانید شیر تهیه کنید، ولی توصیه‌ی های ما را در این زمینه حتما به خاطر داشته باشید.

 • از آنجایی که بازدهی شیر، برای تبدیل شدن به پنیر زیاد نیست، بنابراین توصیه می‌کنیم کمتر از چهار لیتر را برای این منظور در نظر نگیرید. و اگر در نظر گرفتید از نتیجه‌ی آن غافلگیر نشوید.
 • شیر گوسفند، دارای درصد چربی بالایی است. بنابراین اگر قصد دارید از این شیر برای تهیه‌ی پنیرتان استفاده کنید، توصیه می کنیم آن را با درصدی از شیر گاو مخلوط کنید، تا هم بازدهی بیشتری داشته باشید و هم هزینه‌های تمام شده پنیر اولیه را کاهش دهید.(شیر گوسفند از شیر گاو گرانتر است).
 • شیر‌های پاکتی روزانه و کم چرب گزینه‌ی مناسبی برای تهیه‌ی فرآورده‌های لبنی (مثل ماست و پنیر) در خانه نیستند. بهتر است برای تهیه‌ی پنیر پیتزای خانگی‌تان، شیر مورد نیاز را از فروشگاه‌های عرضه‌ی مستقیم لبنیات (یا همان لبنیاتی‌های نزدیک محله) تهیه کنید.

شیر برای تهیه پنیر پیتزا خانگی

سرکه‌ی سفید

در این دستور تهیه‌ی پنیر پیتزا، از سرکه‌ی سفید برای ایجاد دلمه یا لخته کردن شیر استفاده می‌کنیم. میزان مورد نیاز که در دستور تهیه آمده است به صورت نسبی اندازه گیری شده است. ممکن است بسته به کیفیت سرکه‌ی مورد استفاده‌ی شما، این میزان کم و یا زیاد شود ولی شما نگران نشوید. این نسبت برای برآورد میزان مورد نیاز سرکه است و اگر شیر شما با این میزان سرکه، دلمه نبست می‌توانید کمی مقدار آن را افزایش دهید.

قرص مایه‌ی پنیر

شاید شما اسم این قرص معجزه کننده را شنیده باشید و یا شاید برای اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوید. ما برای اینکه این مقاله را کامل‌تر و مفید تر کنیم، باید این قرص را هم در اینجا معرفی کنیم.

قرص مایه پنیر پیتزا

این قرص‌ها را می‌توانید در بعضی از داروخانه‌ها و یا شاید عطاری‌ها پیدا کنید. نامش را هم همینطور بگویید: قرص مایه‌ی پنیر.

هر عدد از این قرص ها برای تبدیل ۱۰ لیتر شیر به پنیر مناسب است بنابراین برای این میزان شیر که در دستور آمده است می‌توانید قرص را نصف کنید. این قرص‌ها کمی سفت هستند و به راحتی در شیر و مایعات حل نمی‌شوند، بهتر است قبل از ترکیب با شیر، آن را خرد، نرم و بعد به شیر اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:  رنده پنیر و کاربردهای رنده در آشپزخانه، انتخاب بهترین رنده

بعد از اضافه کردن این قرص به شیر، در کمتر از چند دقیقه، معجزه اتفاق می‌افتد و شیر به سرعت سفت و تبدیل به پنیر می‌شود. تجربه‌ی جالبی است. توصیه می‌کنیم برای تهیه‌ی پنیر‌‌های خانگی‌تان از این روش استفاده کنید. چون هم خیلی مقرون به صرفه است و هم خیلی هیجان انگیز.

مواد مورد نیاز برای تهیه پنیر پیتزا خانگی

دستور تهیه پنیر پیتزا در خانه

ابتدا شیر را بجوشانید. چون شیر را به صورت پاستوریزه نشده تهیه می‌کنید، پس حتما آن را بجوشانید. بعد از جوشاندن زیر شعله را خاموش کنید، صبر کنید تا شیر به دمایی بین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد برسد.

تعیین دمای شیر برای مایه زدن

اگر در خانه دما سنج ندارید می‌توانید با دستتان دما شیر را تست کنید. در این روش انگشت خود را درون شیر فرو ببرید، انگشت شما باید داغ شود ولی نسوزد. این دما تقریبا همان دمایی است که شما برای مایه زدن پنیر نیاز دارید.

دقت کنید اگر دمای شیر بالاتر باشد، با هر میزان از سرکه و مایه‌ی پنیر، دلمه نمی بندد.

سرکه در شیر، برای تهیه پنیر خانگی

بعد از اینکه شیر به دمای مورد نظر رسید، سرکه و یا قرص مایه‌ی پنیر (خرد و نرم شده) را به شیر اضافه کنید و کمی ( در حد مخلوط شدن) هم بزنید. بعد از این باید کمی صبور باشید و حدود ۳۰ دقیقه به این ترکیب زمان بدهید.بعد از این مدت، شیر دلمه می‌بندد و یا کمی سفت می‌شود.

پنیر دلمه بسته با سرکه

پنیر دلمه بسته را درون کیسه‌ای پارچه‌ای بریزید تا آب پنیر از آن جدا شود. توصیه می کنیم از پارچه ها و یا کیسه‌هایی استفاده کنید که تراوایی خوبی داشته باشند و از طرفی مراقب باشید منافذ بزرگ آن باعث هدر رفتن پنیر نشود. اگر از پارچه‌های سفید استفاده کنید از هر لحاظ بهتر است. کیسه‌هایی مانند کیسه‌های متقال سفید برنج که معمولا در دسترس همه هستند، در این باره امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند. (البته قبل از استفاده از رنگ پس ندادن نوشته های آن مطمئن شوید و یا از نوع بدون نوشته‌ی آن استفاده کنید.). حالا می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

گرفتن آب پنیر از دلمه

صبور باشید و اجازه دهید تا آب پنیر تا حد قابل قبولی از پنیر جدا شود. برای خروج بهتر آب پنیر می‌توانید روی کیسه‌ی پنیر ظرف سنگینی قرار دهید. آب پنیر را حتی المقدور دور نریزید، این مایع سبز رنگ سرشار از پروتئین و املاح مفید است. پس به راحتی آن را هدر ندهید. در مطالب دیگری کاربردهای آن را به شما خواهیم گفت. هر چند در این دستور، به آب پنیر هم نیاز داریم.

بیشتر بخوانید:  تفاوت پیتزا و بشقاب داغ در چیست؟ دو غذای فست فودی محبوب با تفاوت‌های اساسی

در مرحله‌ی بعد، پنیر را از کیسه خارج کنید، با دستتان کمی به آن فرم بدهید. همزمان آب پنیر را در ظرف متوسطی رو حرارت قرار دهید.دو یا سه قاشق نمک را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا نمک به خوبی در آب پنیر حل شود. دمای آب پنیر باید به ۶۰ تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد برسد و اگر باز هم دما سنج در دسترس ندارید از انگشتتان برای تخمین دما استفاده کنید. این بار انگشت شما نباید بتواند بیشتر از دو یا سه ثانیه حرارت را تحمل کند.

پنیر را داخل آب پنیر بیندازید و یک دقیقه به آن زمان بدهید. بعد آن را از آب پنیر خارج کنید.( این کار را سه مرتبه انجام دهید) و با دستتان پنیر را ورزد داده و بکشید. پنیر کم کم منعطف تر و کشش پذیر تر می‌شود.

توصیه می کنیم ظرفی پر از یخ را در کنارتان داشته باشید تا اگر پنیر حالت خود را از دست داد آن را در ظرف یخ بگذارید. در این شرایط پنیر حالتی منسجم تر به خودش خواهد گرفت که کار را برای شما راحت تر خواهد کرد.

حالا پنیر پیتزا خانگی شما آماده است.

آن را به شکل دلخواه خود فرم دهید و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید. برای نگهداری از پنیر پیتزا در یخچال بهتر است آن را در آب نمک غوطه‌ور کنید و یا اینکه آن را در کیسه‌ی فریزر قرار دهید و تا یک ماه به راحتی از آن در تهیه‌ی غذاهایتان استفاده کنید.

تهیه پنیر پیتزا در خانه

شما می‌توانید بعد از سرد شدن پنیر پیتزا در یخچال، آن را رنده کنید و فرم رنده شده‌ی آن را فریزر نگهداری کنید. با این روش استفاده از پنیر پیتزا برایتان راحت تر خواهد بود و لازم نیست هر بار برای ذوب شدن یخ آن صبر کنید.

و در نهایت امیدواریم با این دستور و نکات، بتوانید پنیر پیتزایی عالی و با کیفیت را برای خود و عزیزانتان تهیه کنید و از کاربرد آن در غذا‌‌ها‌یتان لذت ببرید. ولی اگر به یک پنیر پیتزای با کیفیت و بدون زحمت نیاز داشتید، ما در کنارتان هستیم. و همراهی با شما، تا تهیه‌ی یک غذای خوشمزه‌ی پنیری، باعث افتخار ماست.

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام و عرض ادب، لطفا بفرمایید با از چه شیری استفاده کردین و از چه ماده ای برای دلمه کردن شیر؟

  پاسخ
 • من همین روش رو با شیر محلی طبق یک فیلم آموزشی انجام دادم ولی پنیر دلمه شده ام بعد از کشیده شدن آبش، به حالت پودر بود و اصلا توی دست، شکل نمیگرفت. توی فیلم، شکل دلمه ها مثل اسلایم یا خمیر نان بود و میشد بهش حالت داد ولی پنیر من پودری و بی حالت بود. چکار باید میکرد

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تهیه پنیر پیتزا در خانه
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب