بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا

ما در مورد پنیر پیتزا مطالب زیادی را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. امروز می‌خواهیم بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا بپردازیم. آیا شما میدانید بزرگان صنعت پنیر پیتزا، در کدام کشورها فعالند و یا تولید سرانه پنیر پیتزا در کدام کشور‌ها بیشتر است؟ بیایید در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم.

خب بیایید با یک سوال کلی شروع کنیم، وقتی در مورد بزرگترین کشور تولید کننده پنیر پیتزا صحبت می‌شود، نام کدام کشور به ذهن شما می‌آید؟ ایتالیا؟ اسپانیا؟ هلند؟ و یا آمریکا؟ برخی از این کشور ‌ها به خاطر پاستاها و پیتزا‌های پنیریشان در کل دنیا معروفند، اما آیا این شهرت در تولید پنیر پیتزا نیز صادق است؟

بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا

شاید تصور کنید کشورهای اروپایی که به تولید محصولات و فرآورده‌های دامی معروفند، بزرگ‌ترین تولید کنندگان پنیر پیتزا هستند، اما این تصور اشتباه است. واقعیت این است که ایالات متحده بزرگترین کشور تولید کننده‌ی پنیر در دنیاست و پس از آن کشور آلمان، فرانسه و ایتالیا در رده‌های بعدی قرار دارند.

تولید سرانه پنیر

اگر ایالات متحده‌ی آمریکا را به صورت کشوری مجزا در نظر بگیریم، و میزان تولید پنیر کشور‌‌های مختلف را نیز بر حسب جمعیت آن محاسبه کنیم، اوضاع تغییر می‌کند. به این ترتیب کشور دانمارک با تولید ۴۵۵ هزار تن پنیر در سال، به صدر جدول صعود می‌کند. این میزان از تولید پنیر، در کشور دانمارک، به معنی تولید ۷۸ کیلو گرم پنیر، به ازای هر نفر است. البته این حجم تولید بسیار چشمگیر و قابل توجه به سال ۲۰۲۱ مربوط می‌شود و امکان تغییر این اعداد در سال‌های بعد قطعا وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  نوشیدنی کنار پیتزا ، یک ترکیب معجزه آسا و جذاب

کشور دانمارک،بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا

آیا شما می‌دانید که بیش از ۶۱ درصد کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل داده‌اند؟ خب طبیعی است که تولید کنندگان دانمارکی چیزی حدود ۷۵ درصد از تولیدات کشاورزی و دامپروری خود را صادر می‌کنند. مهم‌ترین ماده غذایی تولید شده در دانمارک شیر است که حدود نیمی از به پنیر تبدیل می‌شود. شیر، پنیر و سایر محصولات لبنی دانمارکی، به تعداد زیادی از سایر کشورهای اروپایی صادر می‌شوند.

دانمارک کشور پنیر‌‌های علامت‌گذاری شده‌ی  PGI

کشور دانمارک تولید کننده‌ی انواع مختلف پنیر از جمله پنیر معروف آبی دانمارکی (دانابلو)، اسرو و دانبو است. این پنیر‌ها بسیار منحصر بفرد هستند، می‌پرسید چرا؟ اتحادیه‌ی اروپا به این نوع پنیر‌های خاص دانمارکی، با نشان   PGI اعتبار داده است. نشان PGI به این معنی است که تولید این محصولات در مناطق خاص جغرافیایی و حفاظت شده انجام می‌گیرد و تولید آن در سایر مناطق ممنوع است.

نیوزیلند، دومین تولید کننده بزرگ پنیر دنیا

بعد از کشور دانمارک، کشور نیوزیلند با تولید سالانه ۳۹۰ هزار تن پنیر در سال، معادل ۷۹.۱ کیلوگرم برای هر نفر در رده‌ی دوم قرار می‌گیرد. پنیرهای نیوزیلندی مانند  Mahoe Farmhouse، Mercer، Karikaas و Meyer بسیار محبوب و مشهورند و به دلیل کیفیت ویژه و فوق‌العاده‌ای که دارند، هر روز بیشتر از قبل شناخته می‌شوند. کشور نیوزیلند به مراتع سرسبز، لبنیات ارگانیک و پنیر‌‌های تازه و تمیزش، معروف شده است، به همین دلیل بازار محصولات لبنی این کشور نیز بیش از پیش رو به گسترش است.

ایرلند سومین دومین تولید کننده بزرگ پنیر

کشور ایرلند سومین تولید کننده‌ی بزرگ پنیر دنیا، بر اساس تولید پنیر سرانه است. این کشور با حدود ۵ میلیون نفر جمعیت، سالانه ۲۸۷ هزار تن پنیر تولید می‌کند. و این به معنی تولید ۵۶.۷ کیلوگرم پنیر در سال به ازای هر نفر است. هر چند این اعداد و ارقام کشور ایرلند را در رده‌ی سوم تولید پنیر قرار می‌دهد، اما رشد تولید پنیر در این کشور، به شکل سرسام آوری در حال رشد است. آمار نشان می‌دهند که رشد تولید پنیر ایرلند در طی ۵ سال گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته است. احتمالا در آینده‌ی نزدیک شاهد تغییر رده‌بندی این غول‌های تولید پنیر در دنیا خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:  ادویه های پیتزا و نقش طلایی آن ها در تهیه ی یک پیتزای خاص و متفاوت

بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در دنیا

پیشتازان تولید پنیر دنیا (ایالات متحده، آلمان و فرانسه)

ما در بالا کشور ها را به ترتیب تولید سرانه پنیر، یعنی میزان تولید به نسبت جمعیت طبقه بندی کردیم. اما اگر بخواهیم این رتبه بندی را بر اساس کل حجم تولید هر کشور بررسی کنیم، اوضاع به شکل قابل توجهی تغییر می‌کند. بر این اساس ایالات متحده آمریکا با تولید ۶۲۱۷ هزار تن پنیر در سال به عنوان بزرگترین تولید کننده پنیر، در صدر قرار می‌گیرد. بعد از آن کشور آلمان با تولید سالانه  ۲۳۶۱ هزار تن پنیر، در رده‌ی دوم و کشور فرانسه با تولید سالانه  ۱۸۵۶ هزار تن پنیر، در رده‌ی سوم قرار می‌گیرند. همانطور که مشاهده می‌کنید در این لیست دیگر دانمارک دیده نمی‌شود، چون بر اساس این طبقه بندی، دانمارک در رتبه‌ی چهاردهم قرار می‌گیرد.

تولید پنیر ایالات متحده آمریکا!!

همه‌ی ما میدانیم که کشور ایالات متحده هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت بسیار بزرگ است و البته مقایسه‌ی این منطقه با کشور‌‌های کوچک اروپایی در زمینه تولید قطعا منصفانه نخواهد بود. این مقایسه اگر هم صورت گیرد مانند مقایسه کردن میزان تولید یک باغچه با مزرعه است. یک باغچه هر چقدر هم عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد، نمی‌تواند با حجم تولید یک مزرعه رقابت کند.

رده بندی ایالت‌های آمریکا در تولید پنیر

به نظر شما، اگر بخواهیم ایالت‌های آمریکا را به صورت کشور‌های کوچک و مجزا از نظر تولید پنیر با هم مقایسه کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ باید بفهمیم رتبه بندی پنیری ایالت‌های آمریکا چگونه است. برای مقایسه‌ی بهتر این ایالت‌ها با کشور‌‌‌های اروپایی، میزان تولید پنیر را بر اساس تولید سرانه در نظر می‌گیریم و بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:  معایب پیتزا، از دیدگاه سلامتی تا فرهنگی

ویسکانسین پایتخت رسمی پنیر جهان

احتمالا شما نمی‌دانستید که ایالت ویسکانسین، پایتخت رسمی پنیر دنیا محسوب می‌شود. این ایالت آمریکا، سالانه ۱۵۷۳ هزار تن پنیر تولید می‌کند. و این یعنی چیزی حدود ۲۶۷ کیلوگرم به ازای هر نفر!! ویسکانسین جمعیتی (۵.۸ میلیون نفر)  تقریبا به اندازه‌ی دانمارک دارد ولی چیزی حدود سه برابر بیشتر پنیر تولید می‌کند. این میزان از تولید پنیر، چیزی حدود ۲۶ درصد از کل تولید پنیر ایالات متحده آمریکاست. ویسکانسین دارای حدود ۱۳۰۰ تولیدی پنیر مجاز است پس اگر به پنیر، تولید و خرید آن علاقه دارید این ایالت برای شما یک بهشت محسوب می‌شود.

آیداهو، دومین ایالت تولید کننده پنیر آمریکا

ایالت آیداهو با تولید سالانه ۴۵۴ هزار تن پنیر در رتبه‌ی دوم تولید کنندگان پنیر آمریکا قرار دارد. این میزان به معنی تولید ۲۳۶ کیلوگرم به ازای هر نفر است که البته مقدار قابل توجهی است. بازار پنیر‌‌های این ایالت توجه ویژه ای به انواع، موزارلا، چدار، کلبی جک، پنیر خامه ای و کوتیج دارد. آیداهو از نظر تولید سیب زمینی و شیر، نسبت به سایر ایاات‌ها برتر است. همچنین بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه تولید ماست جهان نیز در این ایالت قرار دارد.

نیومکزیکو، در رده‌ی سوم تولید کنندگان آمریکایی

ایالت نیومکزیکو،بعد از ویسکانسین و آیداهو با تولید سرانه ۲۰۵ کیلوگرم، در رده‌ی چهارم رتبه بندی میزان تولید پنیر ایالت‌های آمریکا قرار می‌گیرد.

مقایسه تولید پنیر در اتحادیه اروپا و آمریکا

درست است که نمی‌توان اتحادیه اروپا را یک کشور در نظر گرفت و با آمریکا مقایسه کرد، اما ما اینکار را برای درک بهتر موضوع انجام داده ایم. اگر همه‌ی کشور‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا را یکپارچه در نظر بگیریم، و با آمریکا مقایسه کنیم، خواهیم دید که در واقع بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا اتحادیه‌ی اروپاست نه آمریکا. میزان تولید کشورهای اروپایی در مجموع بسیار بیشتر از ایالات متحده است و این نشان دهنده‌ی قطبیت این منطقه از جهان در تولید لبنیات و البته پنیر پیتزا است.

اگر این مطب برای شما مفید واقع شده است، لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

The largest producer of pizza cheese in the world
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب