پروتئین های آب پنیر، منبعی شگفت انگیز، غنی و سلامتی بخش

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. پروتئین های آب پنیر، منبعی شگفت انگیز، غنی و سلامتی بخش

پروتئین های آب پنیر، منابع غنی و سلامتی بخشی هستند که با خواص عملکردی و ویژگی های مطلوب، قابلیت کاربرد در فرمولاسیون های غذایی را دارند.

هیدرولیز پروتئین آب پنیر

یکی از جدیدترین و به روز‌ترین، فن آوری ها، برای تولید فرآورده هایی با ارزش افزوده ی بالا، هیدرولیز پروتئین است. که از روش های شیمیایی و بیولوژیکی، برای این منظور استفاده می شود.

به صورت کلی، فرآیند استفاده از آنزیم های تجاری، به جای واکنش های شیمیایی و یا آنزیم های داخلی، مزایای بسیار زیادی دارد. از آن جمله می توان به تحت کنترل بودن کل واکنش اشاره کرد. وقتی یک واکنش کاملا تحت کنترل باشد فرآورده های تولیدی قابل پیش بینی و دارای خواص مشخص هستند.

پنیر سفید آب نمکی
تیمار آنزیمی ترانس گلومیناز و ایزوله پروتئین آب پنیر

آنزیم آلکالاز چیست؟

آنزیم آلکالاز، یک آنزیم قلیایی و تجاری تولید شده از فعالیت باکتری باسیلوس لیکنی فورمیس است. این آنزیم به سه صورت Alcalase 2.4 L FG, Alcalase 2.4 AF, Alcalase L وجود دارد. از بین اینها فقط Alcalase 2.4 L FG دارای درجه غذایی ۲ بوده و در فرمولاسیون مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتئین های هیدرولیز شده

هیدرولیز آنزیمی پروتئین های غذایی روشی موثر در بازیابی پپتیدهای زیست فعال قوی محسوب می شود. پروتئین های هیدرولیز شده، ترکیباتی هستند که با وزن مولکولی پایین تحت عنوان پپتید های زیست فعال شناخته می شوند. یکی از مزیت های این پروتئین ها این است که در بدن به سرعت جذب می شوند و در سطح سلولی نقش بیولوژیکی مهمی را ایفا می کنند.

بیشتر بخوانید:  معایب پیتزا، از دیدگاه سلامتی تا فرهنگی

از مهمترین عملکرد های این پروتئین ها و ترکیبات زیست فعال، می توان به فعالیت های ضد اکسایش، ضد میکروبی، ضد سرطان، و تقویت کننده ی سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

ویژگی های آب پنیر

پروتئین های شیر و سویا رایج ترین پروتئین های مورد استفاده برای هیدرولیز هستند. آب پنیر حاوی ۲۰% از پروتئین های شیر گاو است که از نظر تغذیه ای باارزش و بهتر از سایر پروتئین ها هستند و دارای پپتید های زیست فعال کد شده در توالی خود هستند که هیدرولیز پروتئین اولیه این پروتئین ها را آزاد می کند.

این پروتئین ها دارای غلظت بالایی از اسید های امینه ی زنجیره ای منشعب، لوسین، ایزولوسین و والین هستند که فاکتورهای مهمی در ترمیم و رشد بافت ها محسوب می شوند. این ترکیبات همچنین سرشار از آمینواسیدهای حاوی سولفور یعنی سیستئین و متیونین هستند که عملکرد ایمنی بدن را از طریق تبدیل درون سلولی به گلوکاتیون افزایش می دهند.

خاصیت آنتی اکسیدانی این ترکیبات ناشی از فعالیت آمینواسید سیستئین است که در سنتز گلوتاتیون شرکت می کند. ترکیب لاکتوآلبومین-a  در آب پنیر،باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود. ترکیب دیگری که در آب پنیر وجود دارد تریپتوفان است که باعث افزایش میزان سروتنین در مغز شده و در نتیجه استرس افراد را کاهش می دهد.

در یک پژوهش تاثیر آنزیم آلاکتاز، بر راندمان بازیافت پروتئین آب پنیر مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این پژوهش نشان داد که پیشرفت در تکنولوژی در تولید پروتئین های هیدرولز شده، امکان استفاده مناسب از منابع پروتئینی مختلف و غیر قابل مصرف را  فراهم کرده است. پروتئین های هیدرولیز شده ی آب پنیر نیز به عنوان منبعی غنی از پپتید های سلامتی بخش، با خواص عملکردی و سایر ویژگی های مطلوب، قابلیت کاربرد در فرمولاسیون های غذایی را دارند.

بیشتر بخوانید:  درج مواد تشکیل دهنده بر روی بسته بندی، چه مواردی باید رعایت شوند؟
مطالب مرتبط:
از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پروتئین های آب پنیر، منابع غنی و سلامتی بخش
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب