۲۹ مهرماه، روز ملی صادرات

۲۹ مهر, ۱۴۰۰

۲۹ مهرماه، روز ملی صادرات

۲۹ مهرماه؛ روز ملي صادرات

صادرات در واقع موتور حرکت و چرخش اقتصاد و و شرط رشد و ماندگاری کشورها در بازارهای جهانی است و نقش کلیدی را در ارتقای اقتصاد هر ملتی بازی می کند، زیرا افزایش ظرفیت‌های تولید و ایجاد ظرفیت‌های جدید و هموار کردن راه توسعه صادرات، نقش دولت را به عنوان مهمترین ضامن سرمایه گذاری‌های موجود و کاهش انحصار واضح تر می کند.

روز ملی صادرات

از سال ۱۳۷۶ با تصويب شوراي فرهنگ عمومي كشور بيست و نهم مهر ماه به نام روز ملي صادرات نامگذاری و تعيين گرديد.
اختصاص یک روز از روزهای سال به مقوله‌ی صادرات،باعث ترویج فرهنگ صادرات در میان توده مردم و تقدیر از فعالان اقتصادی می شود.

و همچنین فرصتی برای تبادل افکار، دانش و تجربیات، ضمن شناخت تنگناها ایجاد می کند. همه‌ی این عوامل برای بررسی راهکارهای رسیدن به هدف والا ی جهش صادرات می باشد.

همانطور که می دانید جهش صادرات رابطه‌ی مستقیمی با پیشرفت بنیادی و اساسی کشورهادارد.این موضوع علاوه بر افزایش روابط بین المللی باعث بالارفتن سطح رفاه اجتماعی ملت ها می گردد.

صادرات چیست؟

فروش يا عرضه‌ي كالا‌ها و خدمات هر كشور را به كشورهاي ديگر، در ازاي دريافت كالاها، خدمات، ارز، طلا، تسويه‌ي بدهي‌ها و يا به منظور كمك بلاعوض، صادرات گويند.

همچنين به هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی و یا مجوز وزارت بازرگانی بوده و اقدام به صدور کالا نماید صادرکننده اطلاق میشود.

با تنوع بخشیدن به بخش اقتصاد و کسب درآمدهای غیر نفتی، می توان گامهای موثری در زمینه ی کاهش وابستگی‌ها و نوسانات اقتصادی برداشت. همچنین میتوان با افزایش اشتغال و رفاه اجتماعی در کنار کاهش وابستگی به عواید فروش نفت، به افزایش صادرات غیر نفتی کمک کرد. زیرا افزایش و تقویت صادرات غیر نفتی به معنی افزایش و رونق تولید است. این راهکار لزوما افزایش تقاضا برای نیروی کار، ایجاد اشتغال پایدار و رفع معضل بیکاری را به دنبال دارد.

بنابراین میتوان با پرداختن به این مقوله‌ی مهم، مشکلات اجتماعی مانند بیکاری و تورم را تا حدود زیادی کنترل و حتی ریشه کن کرد.

شرکت پونک شیر خاوران، به عنوان یکی از شرکت های صادر کننده، در کنار تمام فعالان عرصه ی اقتصاد و صادرات کشور، ضمن گرامیداشت روز ملی صادرات،در تلاش است با افزایش میزان صادرات خود، گامی موثر در راستای ارتقای چرخه ی اقتصاد غیر نفتی کشور بر دارد.

اشتراک در تلگرام
, , , , ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp