روز جهانی کار و کارگر ۲۰۲۴

  1. خانه
  2. /
  3. رویدادها
  4. /
  5. روز جهانی کار و کارگر ۲۰۲۴

هر ساله در اول ماه می، روز جهانی کار و کارگر در سراسر جهان جشن گرفته می شود. اما دلیل این نامگذاری چیست؟ و بزرگداشت چه رویدادی است؟

کار بهتر است یا سرگرمی؟

همه ی ما دوست داریم زمان قابل توجهی از زندگیمان را صرف سرگرمی های مورد علاقه ی خود کنیم. برای هر فرد سرگرمی معنی منحصر بفردی دارد. یعنی هر فرد از دیدگاه خودش و با علایق شخصی، سرگرمی های خود را تعریف می کند.

فعالیت های زیادی در زیر مجموعه ی سرگرمی ها قرار می گیرند، از مسافرت رفتن، سینما رفتن، قدم زدن در پارک و ساحل، شنا کردن، خرید کردن و دیدن فوتبال گرفته تا رفتن به رستوران ها و فست فود ها و حتی خوردن پیتزا…

اکثر ما معمولا زمان زیادی را برای سرگرمی و یا چگونگی انجام آن صرف  می کنیم. که البته این موضوع برای همه ی ما کاملا قابل درک است، چون همه ی ما نیاز به سرگرمی و لذت بردن از زندگی داریم.

چرا کار میکنیم؟

اما برای داشتن هر نوع سرگرمی و یا لااقل اکثر آن ها، ما باید پول و درآمد داشته باشیم. این حقیقت شیرینی نیست ولی اجتناب ناپذیر است. همه ی ما مجبوریم برای اینکه اوقات فراغت و سرگرمی داشته باشیم، کار کنیم و منابع درآمدی خود را بهبود ببخشیم.

خیلی از افراد، انجام کارها و داشتن شغل را دوست ندارند ولی مجبورند برای داشتن زندگی بهتر به کارهایی که خوشحالشان نمی کند بپردازند. اما در دنیا معدود انسان های خوشبختی هم وجود دارند که به کار مورد علاقه ی خود مشغول هستند. این شرایط از آنجایی خوش شانسی محسوب می شود که این افراد حتی در حال کار کردن نیز از زندگی لذت می برند. یعنی در واقع نه تنها برای سرگرمی های خود هزینه ی کمتری پرداخت می کنند بلکه از سرگرمی خود پول هم در می آورند.

کار مهم چیست؟

صرف نظر از اینکه افراد از کار خود لذت می برند و یا از انجام آن ناراحت و خسته اند، واقعیت این است که کارها باید انجام شوند. انجام همه ی کارهای کوچک و بزرگ، برای جامعه و پویایی آن لازم و ضروری هستند. کارهای ضروری جامعه در غالب های مختلفی قرار می گیرند و عناوین متفاوتی نیز دارند ولی همانطور که گفتیم این کارها تحت هر عنوانی و با هر دستورالعملی، برای جامعه و ادامه ی زندگی افراد مهم هستند. این عناوین و غالب ها از پرستاری و معلمی گرفته تا جمع آوری و بازیافت زباله و هر کار دیگری، برای همه ی ما ارزشمند هستند.

مزایای کار کردن

کار کردن همه ی ما در کنار هم، تحت عناوین مختلف منجر به رشد و تعالی جوامع و ملت ها می شود و محیط اطرافمان را به مکانی امن تر و از هر نظر بهتر تبدیل خواهد کرد.

چرا روز جهانی کار و کارگر؟

آیا قدردانی از کار و افرادی که مشغول آن هستند و در مجموع انجام همه ی کارها، نیاز به تعیین یک روز اختصاصی و جشن گرفتن ندارد؟ البته که دارد. پس باید یک روز جهانی برای بزرگداشت کار و کارگر تعریف کرد و هر ساله آن را در سراسر دنیا جشن گرفت.

تاریخچه روز جهانی کار و کارگر

با رشد صنعت در اواخر قرن نوزدهم، تعداد کارگران و به دنبال آن اتحادیه ها و جنبش های کارگری افزایش یافتند. با افزایش روز افزون تعداد کارگران،  این جنبش ها و اتحادیه ها شروع به فعالیت هایی در راستای حمایت از حقوق کارگران کردند. این حمایت ها در جنبه های مختلفی مثل کودکان کار، ساعات کاری، ایمنی و بهداشت محیط کار و … صورت گرفت و تا امروز نیز ادامه دارد.

در برخی موارد این حمایت ها منجر به اعتراضات، اعتصاب های کارگری، توقف کار و حتی تعیین روزهای خاص برای جشن گرفتن می شود.

دلیل این نامگذاری چیست؟ و بزرگداشت چه رویدادی است؟

اولین با در سال ۱۸۸۰ در ایالات متحده آمریکا، در ماه سپتامبر تعطیلات روز کارگر پیشنهاد شد و هفت سال بعد یعنی در سال ۱۸۸۷ آمریکای شمالی به صورت رسمی، روز کارگر را  ثبت کرد. در نهایت اول ماه می سال ۱۸۸۶ (در پی اتفاقات Haymarket )  روز جهانی کارگر برای بزرگداشت آن روز تعیین و ثبت شد. ( طی آن اتفاق در شیکاگو ایلات متحده، طی یک اعتصاب کارگری، فردی ناشناس بمبی به سمت پلیس پرتاب می کند و پلیس نیز این اقدام او را با شلیک به سمت کارگران پاسخ می دهد. در این روز چهار نفر کارگر کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند).

از آن سال به بعد، هر ساله اول ماه می، روز جهانی کار و کارگر در سراسر دنیا جشن گرفته می شود.

روز جهانی کار و کارگر 2022
World Labor Day

چگونه روز جهانی کارگر را جشن بگیریم؟

این روز در واقع روز قدردانی از کارهای روزمره است، بنابراین هر کسی که فکر می کند اخیرا برای کارهایی که انجام داده است مورد تقدیر و تشویق قرار نگرفته است می تواند امروز را به خود اختصاص دهد و از خود قدردانی کند. شما امروز می توانید برای خودتان جشن بگیرید. امروز را به خودتان اختصاص دهید، چند ساعت و یا حتی کل روز را مرخصی بگیرید و به جای کار کردن به کارهای مورد علاقه ی خود بپردازید.

پیشنهاد ویژه

برای خود پیتزا بخرید. و یا می توانید با خمیر پیتزا و پنیر پیتزای تکین در منزل برای خودتان و عزیزانتان، پیتزا بپزید و از کنار هم بودن لذت ببرید. مهم نیست که در این روز چه کار متفاوتی می کنید و یا چه سرگرمی را انتخاب می کنید، مهم این است که شما در این روز خوشحال شوید و قدردان زحمات خود، همکاران و نزدیکانتان باشید.

ما نیز در پونک شیر خاوران ( تولید کننده ی پنیر پیتزا، خمیر پیتزا و خمیر پیراشکی) این روز را به همه ی فعالان و کارگران دنیا تبریک می گوییم و امروز را در کنار همکارانمان جشن خواهیم گرفت.

مطالب مرتبط:
از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

روز جهانی کار و کارگر 2022
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب