روز جهانی اطلاعات و ارتباطات و جامعه ی اطلاعاتی مبارک.

۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۱

روز جهانی اطلاعات و ارتباطات و جامعه ی اطلاعاتی مبارک.

۱۷ می روز جهانی اطلاعات و ارتباطات و جامعه ی اطلاعاتی و جامعه ی اطلاعاتی مبارک.

این روز در واقع روز همه ی ما است. ۱۷ می روز جهانی اطلاعات و ارتباطات نامگذاری شده است. هدف از این نامگذاری افزایش آگاهی افراد جامعه از امکانات ارتباطی در دسترس و فن اوری اطلاعات و ارتباطات است. اما امروزه چنان سرعت انتقال داده ها افزایش پیدا کرده است که آگاهی های لازم سریعتر از حد انتظار در دسترس عموم قرار میگیرد. و احتمالا باید در این روز فقط یاداوری شویم که چقدر تکولوژی ارتباطات و اطلاعات همه چیز را تغییر داده و زندگی را برایمان ساده کرده است.

17 می روز جهانی اطلاعات و ارتباطات و جامعه ی اطلاعاتی

این روز را نباید فقط به فرد، یا قشر خاصی از جامعه تبریک گفت بلکه باید به هر کسی که به نحوی با اطلاعات و ارتباطات سر و کار دارد تبریک بگوییم.

در جامعه ی امروزی که اینترنت، موبایل، فضاهای مجازی و … اطرافمان را احاطه کرده اند و هر کدام از ما به نحوی از این راه های ارتباطی استفاده می کنیم، معنی واقعی اطلاعات و ارتباطات مفهومی متفاوت نسبت به گذشته پیدا کرده است.

در گذشته اطلاعات محدودتر و ارتباطات نیز اینقدر سهل الوصول نبودند. اما امروزه سرعت تبادل اطلاعات و برقراری ارتباطات افزایش پیدا کرده است طوری که عملا بیشتر افراد به حجم و یا نحوه ی تبادل داده ها حتی فکر هم نمی کنند. به همین دلیل بهتر است این روز را به صورت اختصاصی به کارشناسان و مهندسانی تبریک بگوییم که این فن آوری ها را مدیون آنهاییم.

در واقع ۱۷ می سالروز تاسیس اتحادیه ی بین المللی مخابرات و امضای اولین کنوسیون بین المللی تلگراف است.

یکی از دلایل نام طولانی و بلند بالای این روز، در واقع ادغام دو روز مرتبط با هم است. روز اول، بزرگداشت ۱۷ می سال ۱۹۶۹ یعنی سالروز بنیانگذاری اتحادیه بین المللی مخابرات است و روز دوم روز جهانی جامعه ی اطلاعاتی است که در ۱۷ می سال ۲۰۰۶ نامگذاری شد. ارتباط و نزدیکی این دو مناسبت، چه از نظر روز نامگذاری و چه از نظر ماهیت و هدف، منجر به ادغامشان شد. در نتیجه ما امروزه این دو مناسبت را با این نام طولانی در یک روز جشن میگیریم.

پیتزا و ارتباطات

همانطور که می دانید پیتزا، معروف ترین غذای بین المللی است و از آنجایی که غذا هم یک زبان بین المللی برای ارتباط محسوب می شود، می توان برای انتقال اطلاعات از پیتزا نیز استفاده کرد.

امروزه فضاهای مجازی پر از اخبار و مطالبی است که در آنها می توانیم ارتباط بین ملت ها و مردم را به واسطه ی غذاها، ببینیم.

انواع مختلف پیتزا، در سراسر دنیا مثل یک زبان مشترک عمل می کنند و معمولا به عنوان یک غذای حاوی پیام هایی صلح آمیز برای گسترش ارتباطات بین مردم به کار میروند که البته به دلیل ماهیت و نوع پیامشان، بسیار هم  موثر بوده اند.

پیشنهادات

امروز به بهانه ی روز ارتباطات یک پیتزا تهیه کنید و آن را با همکارانتان میل کنید. و یا در کنار خانواده تان پیتزا بپزید و آن را میل کنید. حتی میتوانید چند پیتزا تهیه کنید و آن را برای همسایه، دوست و همکارتان ارسال کنید و این روز به آنها هم تبریک بگویید.

نوش جان

اشتراک در تلگرام
, , , ,
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp