۷ راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. ۷ راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب

اگر شما یک طرفدار واقعی پیتزا هستید، قطعا تفاوت یک پیتزای خوب و بد را به راحتی با حس چشایی تان تشخیص می‌دهید. ولی این کافی نیست. برای اینکه تشخیصتان، دقیق و منصفانه باشد باید به نکاتی توجه داشته باشید تا به یک متخصص واقعی پیتزا تبدیل شوید. ما در این مطلب ۷ راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب را بیان می‌کنیم و امیدواریم با مطالعه‌ی آن، قبل از خرید و خوردن هر پیتزایی، بتوانید از کیفیت آن تا حدودی مطمئن شوید.

پیتزا یک غذای سریع، خوشمزه و پرطرفدار بین المللی است. ولی نکات و ریزه کاری‌های خاصی وجود دارند که یک پیتزای عالی و با کیفیت را از انواع معمولی آن متمایز می‌کنند. این نکات در اغلب پیتزاها مشترکند و شما می‌توانید این ترفند‌ها را در همه‌ی جای دنیا به کار ببرید.

۷ راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب

حالا بیایید ۷ راهکار تشخیص پیتزای خوب را برایتان فاش کنیم.

۱-همه چیز از خمیر پیتزا شروع می‌شود

هر پیتزای فوق العاده‌ای از یک خمیر پیتزای خیلی خوب شروع می‌شود. برای اینکه یک پیتزای عالی داشته باشیم، باید به خمیر، نحوه‌ی پخت و کیفیت آن توجه کرد. یک خمیر پیتزای خوب، در مرحله‌ی اول باید از مواد با کیفیت تهیه شود. این نکته، خودش را در طعم خمیر نشان خواهد داد. شاید به نظرتان، مزه‌ی خمیر، زیر لایه‌های زیاد تاپینگ‎‌های پیتزا، قابل توجه نباشد ولی اینطور نیست. طعم یک خمیر خوب، حتی در لابه لای حجم زیادی از پنیر و سایر رویه‌های پیتزا نیز قابل تشخیص است. بعد از کیفیت مواد اولیه، به نکات مهم در ظاهر خمیر می‌رسیم. شاید تا به حال به ظاهر خمیر پیتزایی که سفارش داده‌اید دقت نکرده باشید و اصلا تصورش را هم نکنید که ظاهر خمیر، بیانگر چه نکاتی است و چقدر در کیفیت نهایی پیتزایتان موثر است.  بیایید کمی دقیق‌تر شویم.

بیشتر بخوانید:  درباره نمک خوراکی، از تاریخچه و فرهنگ رهیافتی تا مصارف مختلف جهانی

 

مزایای استفاده از شیر در تهیه خمیر
مزایای استفاده از شیر در تهیه خمیر

خمیر پیتزای خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

وقتی پیتزایتان را تحویل گرفتید، زیر خمیر پیتزایتان را نگاه کنید. خمیر باید پخته باشد و حالت سنگین و خمیری نداشته باشد. روی خمیر باید برشته شده باشد ولی داخل خمیر باید نرم، سبک و دارای حفره‌های کوچک هوا باشد. اینها نشانه‌ی این است که این خمیر به خوبی ور آمده و بعد از مایه زدن، زمان کافی برای استراحت داشته است. این عوامل در کنار هم باعث بهبود کیفیت طعم، عطر و بافت خمیر می‌گردد. یک نکته‌ی دیگر هم در مورد پخت خمیر وجود دارد و آن هم دما و نوع فر یا تنور است. فر مخصوص پخت پیتزا، در صورتی که عملکرد درستی داشته باشد در نهایت باعث پخت یکنواخت و متناسب پیتزا می‌شود. خمیر بعد از پخت باید برشته و طلایی شده و به هیچ وجه نسوخته باشد. در هنگام برش پیتزا، خمیر باید ترد و پخته باشد و در عین حال هنگام برش، سفت و خشک نشده باشد.

۲-سس‌ها مهمند

قطعا برای هر پیتزا فروشی، طعم و مزه‌ها بسیار مهمند؛ سس‌ها بهترین انتقال دهنده‌های مزه‌های اضافه هستند. شاید برای شما، سس، یک تفنن و یا مزه‌ی اضافه باشد اما برای هر آشپز و پیتزا پزی، سس‌ها خیلی خیلی جدی محسوب می‌شوند. خب شاید بپرسید سس چه نقش تعیین کننده‌ای دارد؟ میزان و طعم و عطر سس بر روی هر پیتزایی در طعم و کیفت نهایی آن تاثیر گذار است. شما معمولا در پیتزا فروشی حق انتخاب دارید و می‌توانید میزان اضافه‌ای از هر سسی را برای پیتزایتان سفارش دهید و آن را در کنار سفارشتان دریافت کنید. ولی آنچه ما در اینجا به آن اشاره می‌کنیم، سس پخش شده بر روی خمیر پیتزا، به عنوان پایه‌ی بقیه‌ی مواد است. اگر این سس، از مواد با کیفیت تهیه شود و به تنهایی طعم و مزه‌ی خوبی داشته باشد، می‌توانیم بگویم، که آشپز، برای تهیه‌ی آن وقت و دقت کافی را به کار برده است.

۳-به دنبال سبزیجات تازه باشید

تاپینگ‌های رایجی مثل قارچ، گوجه فرنگی و سبزیجات را به دقت بررسی کنید. کیفیت اولیه‌ی این مواد غذایی حتی بعد از پخت نیز، قابل تشخیص است. شاید بپرسید چطور بفهمیم؟ خب این بار که پیتزا خریدید کمی بیشتر دقت کنید، گوجه فرنگی‌های تازه، رنگ روشن و شفافی دارند و در عوض گوجه‌فرنگی‌هایی که رنگ پررنگ تر و ظاهر کدرتری دارند، علاوه بر تازه نبودن، از انتقال مزه‌های خوب نیز جلوگیری می‌کنند. قارچ‌های سیاه شده، سبزیجات پژمرده و یا حتی کمی پلاسیده، مزه‌ی خوب سایر مواد را به راحتی تحت تاثیر قرار می‌دهند و با کمی دقت کاملا قابل تشخیصند.

بیشتر بخوانید:  رابطه بین موسیقی و پیتزا

پیتزا با پنیر پیتزا تکین

۴-طرفدار تعادل باشید

احتمالا در مورد تعادل و اهمیت آن در تمام جوانب زندگی، زیاد شنیده‌اید. این نکته، در تهیه‌ی همه‌ی انواع غذا نیز یک واقعیت است. تعادل مواد و رعایت نسبت صحیح آن‌ها باعث خلق یک شاهکار آشپزی می‌شود پس بیایید کمی بیشتر به تعادل پایبند بمانیم. حالا سوال این است که تعادل در چه چیزی؟

این بار که پیتزا سفارش دادید کمی بیشتر به آن دقت کنید. به پنیر پیتزایی که در سطح پیتزا ذوب شده است نگاه کنید، رویه‌ای یکنواخت با لکه‌های طلایی رنگ و احتمالا چاله‌های کوچکی از کره‌ی ذوب شده. شاید شما هم معتقدید که پنیر بیشتر، در نهایت پیتزای خوش‌مزه تری به شما خواهد داد، اما واقعا اینطور نیست. به اصل تعادل برگردیم.

یک خمیر پیتزای خوب، نمی‌تواند زیر حجم بسیار زیادی از تاپینگ‌های متنوع، حرفی برای گفتن داشته باشد. در حقیقت شما با خوردن پیتزا، باید ترکیبی فوق العاده از مزه‌ی خمیر، تاپینگ‌ها و به خصوص پنیر پیتزا را بچشید. اضافه کردن مقدار بیشتری پنیر پیتزا، یک لایه‌ی سنگین از تاپینگ ها را روی خمیر به وجود می‌آورد. این لایه‌ی سنگین، علاوه بر حذف مزه‌های عمیق، بعد از برش، از کناره‌های پوسته می‌ریزد و خوردن پیتزا را برایتان سخت خواهد کرد. یک پیتزای خوب پیتزاییست که ترکیبی متعادل از یک خمیر فوق العاده و تاپینگ‌های خوشمزه باشد.

۵-پنیر پیتزایی که همه چیز را تمام می‌کند

پنیر پیتزا یکی از مهمترین ارکان هر پیتزایی است. کیفیت و میزان استفاده از آن، ترکیبات و مزه‌ی هر پیتزایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قطعا هیچکس یک پنیر سوخته ، چرب و سنگین را نمی‌پسندد و در عوض یک پنیر، خوش رنگ، با لکه های طلایی جذاب، و کشش عالی و رشته‌هایی که موقع کشیدن و بریدن ایجاد می‌کند، هر فردی را به خود جذب می‌کند. یک پنیر خوب باید به خوبی کش بیاید و عطر و طعم آن شما راضی کند. یک پنیر پیتزای خوب، معجره‌ی پیتزا را تمام می‌کند.

بیشتر بخوانید:   مخمر، سرآغاز طعم خاص و بافت پفکی خمیر پیتزا

تاپینگ پیتزا چیست؟

۶-به محیط اطرافتان دقت کنید

قبل از اینکه پیتزایتان را سفاش دهید، کمی به محیط اطرافتان توجه کنید. به تمیزی میز‌ها و صندلی ها، فضای رستوران، دستشویی ها و … بیشتر توجه کنید. شما می‌توانید خیلی چیزها را از محیط اطرافتان بفهمید که در کیفیت نهایی پیتزایتان موثر است. اگر رفتار پرسنل، مثبت، دوستانه، و گرم است، این نشانه‌ی خوبی است. انرژی مثبت پرسنل هر مجموعه، نشان دهنده‌ ی رضایت آن‌ها از کارشان است و این احساس رضایت در افزایش سرمایه گذاری فکری و کیفیت محصول نهایی فعالیت‌شان، که همان پیتزای شماست موثر خواهد بود. شاید کمی عجیب باشد ولی این هم یکی از ۷ راهکار تشخیص پیتزای خوب است.

۷-به جزئیات توجه داشته باشید

برای انتخاب محیطی که پیتزایتان را سفارش می‌دهید، به جزئیات توجه کنید. جزئیات اغلب اوقات بسیار مهم هستند و تعیین کننده‌ی مسائل بزرگتری خواهند بود. جزئیات کوچک و حتی غیر ملموس، می‌توانند تاثیرات مثبت و منفی زیادی را به تجربه‌ی خوردن پیتزای شما اضافه کنند. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که به رستورانی بروید و در سرویس ارائه شده به شما، چیز اضافه‌تر و یا خلاقانه ای دریافت کنید. مثل یک عکس خانوادگی رایگان، موسیقی زنده و … که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این جزئیات شاید در ظاهر خیلی مهم نباشند ولی حس بهتری به شما می‌دهند، بنابراین تجربه‌ی لذت بخش تری را برای شما خلق خواهند کرد. شاید بگویید این امکانات و خلاقیت‌ها چه ربطی به ۷ راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب؟ اما باید بدانید که وقتی یک رستوران و یا یک پیتزا فروشی، به روحیه و احساس مشتری خود، نسبت به سایر رقبایش توجه بیشتری دارد، قطعا این توجه را در تهیه‌ی پیتزایش نیز به کار خواهد برد. و این نکته کیفیت پیتزای شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط:

از توجه شما سپاسگزاریم.
سایر مطالب تکین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

7 راه موثر برای تشخیص یک پیتزای خوب
خمیر پیراشکی فلفلی تکین
خمیر پیراشکی زعفرانی تکین
خمیر پیراشکی ساده تکین
پنیر پیتزا رنده 2 کیلویی (ظرف) تکین
پنیر پیتزا ورقه 400 گرمی تکین
پنیر پیتزا پروسس ورقه ای 180 گرمی تکین
خمیر پیتزا مینی تکین
پنیر پیتزا یک کیلویی سوپر مارکتی رویال
پنیر پیتزا 180 گرمی تکین
پنیر پیتزا دو کیلویی تکین
تاپینگ پیتزا دانمارکی تکین
تاپینگ پیتزا ویژه تکین
تاپینگ پیتزا اسنکی تکین
خمیر پیتزا زعفرانی تکین
خمیر پیتزا ساده تکین
پنیر پیتزا ویژه ظرفی تکین
خمیر پیراشکی فلفلی تکین

جدید‌ترین مطالب